Kot je pojasnil Grims, je po njihovi oceni zdaj trenutek, ko bi morali ravnati tako, kot ravna Hrvaška - poiskati čim večjo stopnjo enotnosti in strniti vrste. Po drugi strani pa moramo po njegovih besedah "seveda delati maksimalno profesionalno in ob spoštovanju vseh varnostnih protokolov, kar je za našo sosedo očitno značilno, v Sloveniji pa so imeli, kot kaže, nekateri posamezniki s tem težave".
Službe, ki so v pristojnosti komisije, so po njegovih besedah opravile svoje delo, opozorile so na nevarnosti, izobrazile ljudi in jim ponudile ustrezno pomoč.
Vira, od kod so prišli posnetki, po Grimsovih besedah za zdaj ne morejo potrditi, ker obstaja najmanj osem možnih izvorov. Vse te po njegovih besedah pristojne službe tudi preiskujejo.
Parlamentarna komisija se je po Grimsovih besedah danes seznanila s "problematiko, ki v tem trenutku zelo bremeni odnose med Slovenijo in Hrvaško, ki se je urejala na sporazumen način z mednarodno arbitražo". Po njegovih besedah "ni in ne more biti prostora za to, da se zaradi kakršnekoli malomarnosti ali neprevidnosti dela trajna in morda celo nepopravljiva škoda Sloveniji".
Tudi njihove nadaljnje ukrepanje bo šlo po Grimsovih napovedih v to smer, da se "stvari čim prej uredijo, da se zagotovi ustrezno profesionalno in varnostno ravnanje na ministrstvu za zunanje zadeve in povsod drugje po državi, kjer se prihaja v stik z občutljivimi informacijami". Pričakujejo pa, da bo mednarodna arbitraža po opravljenih korakih uspešno dokončala svoje delo in da bosta obe strani z delom arbitraže tudi ustrezno seznanjeni ter da bodo, kot upajo, državljani tudi zadovoljni, je dodal.
O politični odgovornosti ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca, ki so ga po Grimsovih besedah na današnji seji pogrešali (na delu seje ga je zastopala državna sekretarka Dragoljuba Benčina), se danes na komisiji niso odločali. "Naša ocena je, da je treba najprej zagotoviti, da se stvari čim bolje iztečejo v korist Slovenije in svoje ravnanje urediti v skladu s tem. Vprašanja odgovornosti pa zagotovo pridejo na vrsto, ko za to pride čas," je odgovoril predsednik komisije.
Do incidenta, ki razburja slovenski in hrvaški politični vrh, je prišlo po sredinem razkritju pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in slovensko agentko na sodišču Simono Drenik v hrvaškem Večernjem listu. Iz objavljenih pogovorov je razvidno, da je Sekolec slovensko zunanje ministrstvo obveščal o podrobnostih zaupnih razprav predsednika sodišča Gilberta Guillauma in drugih sodnikov v zvezi s postopkom določanja meje med Slovenijo in Hrvaško. Z Drenikovo sta nato oblikovala taktiko vplivanja na sodnike.
Tako Sekolec kot Drenikova sta danes ponudila odstop. Slovenija pa mora zdaj v 15 dneh poiskati svojega novega člana arbitražnega sodišča.