Srbski premier Aleksandar Vučić je včeraj v Beogradu gostil člane predsedstva BiH Dragana Čovića, Mladena Ivanića in Bakirja Izetbegovića. Na uradni obisk jih je povabil, potem ko je bil na osrednji slovesnosti ob 20. obletnici genocida v Srebrenici 11. julija v Potočarih tarča napada. Vučić je na sestanku povedal, da je na incident pozabil, saj da nekaj vrženih kamnov in plastenk ni primerljivih s tem, kar se je zgodilo mnogim Bošnjakom, Srbom in Hrvatom. Vučić je ob tem še dodal, da se tovrstni incidenti v svetu ne dogajajo, spominja se le incidenta, ko so na predsednika Burkine Faso streljali z raketo zemlja–zemlja. Njegov pogled je zato obrnjen v prihodnost, kot pogled mnogih, ki so v vojni izgubili bližnjega.
Preteklost še ni doživela katarze
Komemoracije v Potočarih, kjer je prišlo do incidenta, se je sicer udeležil le tri dni po tistem, ko v Varnostnem svetu ZN zaradi veta Rusije, ki ga je vložila na prošnjo Srbije, ni bila sprejeta resolucija o genocidu v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov leta 1995 ubile več kot 8000 Bošnjakov. S spominom nima težav samo Vučić, na svoja dejanja bi Srbi najraje kar kolektivno pozabili. Slovesen sprejem predsedstva BiH v Beogradu je bil tako zaznamovan s pogledom, usmerjenim v prihodnost, kjer naj se pozabi tako napad na srbskega premierja kot na dejanje genocida samo. Tega v srbskem spominu ni bilo, menda zato, ker se je usmrtilo le moške, sposobne nošenja orožja.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Storilce že našli
Preiskovalci BiH so že našli štiri osumljene metanja predmetov v srbskega premierja. Štirje možakarji so bili aretirani v mestu Tesanj na severu Bosne. Identificirali so jih s pomočjo fotografij in obvestil.
Slabo varovanje na komemoraciji
Portal Balkan Insight sicer navaja državne uradnike, češ da je bil dogodek slabo organiziran. V nasprotju s preteklimi leti so namreč državni uradniki paradirali skozi množico, pri tem pa ni bilo poskrbljeno, da bi bil uradni sprevod primerno zaščiten. Dodatno težavo je predstavljalo dejstvo, da morajo po zakonodaji Republike Srbske, pod katero spada območje Srebrenice, organizatorji javnih dogodkov najeti lastne varnostnike. Na dan komemoracije je zato prišlo do šuma v komunikaciji med različnimi varnostnimi strukturami, dodatno pa je zadevo otežila preobremenitev mobilnih omrežij, zaradi česar je bila komunikacija onemogočena.