Poslanci so glasovali drugi dan tridnevne razprave o novem protiterorističnem zakonu, s katerim želijo zaostriti ukrepe proti džihadistom po dveh letošnjih smrtonosnih napadih skrajne skupine Islamska država.
Poslanci so z veliko večino podprli tri člene zakona, s katerimi bodo smrtno kazen uvedli za tiste, ki bodo "namerno umorili ljudi z mednarodno zaščito", torej diplomate in mednarodne javne uslužbence. Smrtno kazen uvajajo tudi v primeru smrti talcev ali med ugrabitvami ter za posilstva med zločini, povezanimi s terorizmom.
V Tuniziji sicer že velja smrtna kazen za zločine, kot so umor ali posilstvo, a od leta 1991 ni bi nihče usmrčen.
Nov zakon bo nadomestil protiteroristični zakon iz leta 2003, ki je bil sprejet pod avtoritarnim vladanjem diktatorja Zineja El Abidina Ben Alija in so ga kritizirali, da je bil orodje za utišanje nasprotnikov režima.
Organizacije za človekove pravice so upale, da smrtne kazni v novem zakonu ne bo, sicer pa mu očitajo, da je preveč represiven. Organizaciji Amnesty International in Human Rights Watch ocenjujeta, da je zakon drakonski, med drugim zato, ker preveč nejasno definira teroristične zločine, prav tako pa naj ne bi v zadostni meri zaščitil pravic obtožencev in bi lahko omejeval svoboščine.
V državi sicer od junijskega napada v letoviškem kraju Sousse, v katerem je 23-letni študent s kalašnikovko ubil 38 tujih turistov, veljajo izredne razmere. Napad je sledil tistemu marca letos, ko sta dva napadalca v nacionalnem muzeju v Tunisu ubila 21 tujcev in policista. Za oba napada je odgovornost prevzela Islamska država.