Avstrijska Koroška zmanjševanje števila ljudskih šol utemeljuje s prevelikim številom učiteljev, zaposlenih v ljudskih šolah, in s tem prilaganjem števila učiteljev drugim primerljivim zveznim deželam v Avstriji ter željo po dvigovanju kvalitete na pedagoškem področju, ki jo vidijo v obliki šolskih centrov.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ob tem glede dvojezičnega šolstva v Celovcu pojasnjujejo, da pri reorganizaciji šolske mreže upoštevajo manjšinski šolski zakon za Koroško. Dvojezično šolstvo na Koroškem ureja zakon o manjšinskem šolstvu za avstrijsko Koroško iz leta 1959, kjer je med drugim določeno območje, na katerem se mora poučevati dvojezično. Na tem območju je mogoče ustanavljati ljudske šole, ki pa jih bodo z novim šolskim letom zamenjale nove srednje šole.
Da lahko otrok obiskuje dvojezični pouk, je potrebna prijava, ki jo poda vzgojni upravičenec. Na območju veljavnega dvojezičnega šolstva se je v letošnjem šolskem letu slovenščino poučevalo na 66 ljudskih šolah, od tega je bilo šest podružničnih šol in 18 glavnih šol. Delovali sta tudi dve dvojezični šoli zunaj veljavnega dvojezičnega območja, in sicer v Celovcu.