Potem ko je mariborsko javno komunalno podjetje Snaga na razpisu že izbralo izvajalca gradnje objekta za obdelavo odpadkov, ki bo stal ob Tržaški cesti na Teznem, smo k pogovoru povabili še direktorja podjetja Aleša Vajngerla.
Proti degradaciji okolja
»Snaga vseskozi deluje spoštljivo in upoštevaje želje in zahteve deležnikov v okolju, v katerem deluje. Pri svojem delovanju sledi zakonskim zahtevam in najmodernejšim smernicam varovanja okolja, ki so po normativih tudi večkrat zahtevnejše od same zakonodaje. Od same zasnove idejnega projekta, kasneje investicijske dokumentacije ter postopka izbora izvajalca gradnje naprave za predobdelavo odpadkov, ki je bil izbran z javnim naročilom v decembru 2014 (gradbeno podjetje Kostak iz Krškega, op. p.), smo v vseh fazah proučevali možnosti vpliva delovanja naprave na okolje. Ker z izgradnjo naprave nismo želeli degradirati okolja in poslabšati življenjskih razmer okoliških prebivalcev, smo zahteve za zmanjšanje oziroma odpravljanje negativnih vplivov na okolje že pred gradnjo naprave vnesli kot zahteve v investicijsko dokumentacijo in kasneje v pogoje javnega razpisa,« razloži Vajngerl. Analize 12,5 milijona vrednega objekta v skladu z zakonoma o gradnji objektov in varstvu okolja ter podzakonskimi akti kažejo, da s postavitvijo naprave za predobdelavo vplivov na okolje ne bodo poslabšali, kvečjemu izboljšali. »Objekt je načrtovan v IV. območju naravnega in življenjskega okolja, zato ni pričakovati, da bo hrup gradbene mehanizacije med delom in ob obratovanju naprave presegal dovoljene meje, ki so določene v predpisih. V tem predelu Maribora nismo edini, ki se ukvarjamo z odpadki, saj sta v naši neposredni bližini še dve podjetji,« dodaja Vajngerl.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Odobravanje mestne četrti
Skladno z zahtevami investicijske dokumentacije, poznavanja zadevne problematike, družbene odgovornosti in osnovnega namena, da želijo okolje izboljšati in ne poslabšati, direktor pravi, da so zahteve o spoštovanju normativov prenesli tudi v zahteve javnega naročila za izbor izvajalca. »Ponudniki so morali, kot izrecno zahtevo javnega razpisa, upoštevati in zagotoviti rešitve na področju zagotavljanja visokih standardov varovanja okolja, in sicer vplivov na hrup, emisij v zrak, emisij v tla ter v vodo. Izbrani ponudnik mora spoštovati zahteve naročnika in organov, ki izdajajo soglasja, ter Agencije RS za okolje, ki bo na osnovi projekta izdala okoljevarstveno dovoljenje. Projekt objekta za predobdelavo odpadkov je zorel vrsto let (prvi javni razpis je bil objavljen leta 2005), skozi vse faze pa smo upoštevali zahteve za zmanjšanje in odpravo negativnih vplivov na okolje,« poudarja Vajngerl. Projekt je bil večkrat predstavljen vsej zainteresirani in strokovni javnosti, a kakršnegakoli nasprotovanja ni bilo. Gostili so še predstavnike mestne četrti Tezno in udeležencem predstavili celoten projekt, s poudarkom na elementih varovanja okolja. Predstavitev in zahteve družbe Snaga so predstavniki mestne četrti sprejeli z odobravanjem.