Koalicijski vrh je za danes predvideno razpravo o klasifikaciji državnih naložb preložil na sredo. Nekaj zadev v koaliciji vendarle ostaja neusklajenih, zadnja verzija strategije je prinesla tudi drugačno razvrstitev državnih naložb, kar utegne celo zaostriti usklajevanja med partnerji.
DeSUS je ves čas vztrajal, da je Triglav uvrščen med strateška podjetja, a se je očitno to zadnji hip spremenilo. In to po Jurševih besedah v času, ko je minister za finance Dušan Mramor prišel iz Amerike, sprememba pa je razvidna iz vladnega gradiva, ki ga je DeSUS zaznal v ponedeljek. DeSUS bo po njegovih besedah zahteval pojasnilo, kdo od koalicijskih partnerjev je takšno spremembo predlagal.
Koalicijski vrh je za danes predvideno razpravo o klasifikaciji državnih naložb preložil na sredo.
Medtem se je Loterija Slovenije, ki je bila uvrščena med pomembne naložbe, v zadnji verziji strategije povzdignila med strateške naložbe, za kar se je DeSUS zavzemal zaradi financiranja humanitarnih organizacij.
Medtem DeSUS ocenjuje, da so lahko podjetja, ki se ukvarjajo s turizmom, uvrščena med portfeljska in se prodajo. Izpostavljajo še pomen upravljanja z vodnimi viri in vodovodi. "Tu se res podeljuje koncesija, a je prav, da v sredo na koalicijskem vrhu odpremo vprašanje, kako to vprašanje urediti," je pojasnil Jurša.
Medtem si tudi DeSUS tako kot v SD prizadevajo za zapis pogoja razpršenega lastništva pri pomembnih podjetjih, v katerih bi država ohranila kontrolni delež, 25 odstotkov plus eno delnico. Jurša ocenjuje, da ta pogoj ne bi odganjal tujih investitorjev.
Tudi vodja poslancev SD Matjaž Han je v izjavi novinarjem v DZ izpostavil pogoj za razpršeno lastništvo pri pomembnih naložbah. Po njegovem mnenju bo koalicija pri tem lahko prišla skupaj, ob čemer upa, da se tega zaveda tudi minister Mramor.
Kot je dejal Han, gre pri usklajevanju stališč za malenkosti, za katere pa ocenjuje, da jih bodo brez težav uskladili. Gre zlasti za to, kako eni ali drugi vidijo strateško ali pomembno podjetje. To so po njegovih besedah sicer bolj teme za strokovno kot pa za politično javnost.
Če bo usklajeno s koalicijskimi partnerju, Han pričakuje, da bo v četrtek vlada strategijo potrdila in poslala v DZ.
Glede prodaje Telekoma Slovenije pa Han pričakuje, da bo SDH jasno pojasnil, na kakšen način je proces stekel, potem pa se bo vlada tudi sama odločila. Do takrat pa ima, kot je dejal, premalo podatkov, da bi lahko ocenil, ali je bil postopek pravilno voden.