Svet

Poraba alkohola upadla za 2,5 odstotka

STA/J.P.
12. 5. 2015, 13.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Poraba alkohola je v razvitih državah v zadnjih 20 letih upadla za 2,5 odstotka, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Poročilo hkrati izpostavlja, da poraba zelo niha glede na države in da je tvegano pitje v porastu.

STA

Kot v poročilu izpostavlja OECD, je tvegano pitje v več državah članicah v porastu predvsem med mladimi in ženskami, kar gre deloma pripisati vedno večji dostopnosti, cenovni ugodnosti in oglaševanju alkohola. Pri tem med 50 in 85 odstotkov alkohola v državah OECD zaužije petina prebivalstva, ki največ pije.

Porast škodljivega pitja je zaskrbljujoč predvsem zato, ker je povezan s porastom prometnih nesreč in nasilja, pa tudi večjim tveganjem za akutne in kronične zdravstvene težave, še izpostavlja poročilo in navaja, da je moč nevarno popivanje in odvisnost od alkohola zmanjšati z več politikami.

Te bi morale biti na prvem mestu usmerjene v prekomerne pivce, na primer na primarni zdravstveni ravni in s strožjim uveljavljanjem zakonodaje proti vožnji pod vplivom alkohola.

V določenih primerih pa bi bil potreben širši pristop, med drugim zvišanje davkov ali uvedba minimalne cene za cenejši alkohol. Pomembni sta tudi večja regulacija oglaševanja alkohola in večje vlaganje v izobraževanje mladih o nevarnostih tveganega uživanja alkohola, še izpostavlja poročilo.

Kot dodaja, je analiza vpliva politik, uperjenih v preprečevanje zlorabe alkohola v Kanadi, na Češkem in v Nemčiji pokazala, da lahko ukrepanje zmanjša raven nevarnega pitja in odvisnosti od alkohola od pet do 10 odstotkov.

Poročilo OECD nekatere države obravnava tudi posamično. Slovenije ni med njimi.

Sicer pa gre po ugotovitvah OECD splošno zmanjševanje porabe alkohola v razvitih državah v zadnjih 20 letih pripisati predvsem upadu porabe v Franciji, Nemčiji, Španiji in Italiji. V našteti četverici je od leta 1992 poraba alkohola upadla od 20 do 40 odstotkov. A na drugi strani so v več državah beležili porast porabe alkohola, predvsem v Rusiji, Estoniji, Indiji in na Norveškem, v povprečju od 40 do 60 odstotkov. 

V članicah OECD posameznik spije med 9,1 do 10,3 litra čistega alkohola letno, na globalni ravni pa 6,2 litra. Približno tretjino alkohola, zaužitega v državah OECD, predstavlja pivo, 25 odstotkov pa vino, preostanek pa žgane in druge alkoholne pijače.

Kot še izpostavlja OECD, je zloraba alkohola eden izmed vodilnih vzrokov smrti in invalidnosti. Na globalni ravni namreč terja več smrtnih žrtev kot virus hiv oz. aids, nasilje in tuberkuloza skupaj. Med letoma 1990 in 2010 je nevarno pitje z osmega mesto napredovalo na peto mesto med glavnimi vzroki smrti in invalidnosti po svetu.


Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste