Slovenija

V Kranju na ogled razstava o nacističnem nasilju nad Slovenci Da se ne pozabi

STA
16. 4. 2015, 10.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Združenje žrtev okupatorjev 1941 - 1945 Kranj z razstavo o nacističnem nasilju nad Slovenci med drugo svetovno vojno, ki že več let potuje po Sloveniji in Nemčiji, tokrat gostuje v domačem Kranju. Razstavo Da se ne pozabi bodo v gradu Khislstein v sodelovanju z Gorenjskim muzejem odprli drevi ob 19. uri.

STA

Razstava na 16 velikih panojih z mnogimi fotografijami in dokumenti prikazuje okupatorjevo nasilje nad slovenskim narodom, vključuje zgodbe iz zaporov, delovnih in uničevalnih taborišč ter zgodbe ukradenih otrok, izgnancev in drugih, ki so trpeli nasilje okupatorja. Z razstavo želijo osveščati javnost o preteklosti, ki jo je doživel slovenski narod in ki naj se nikoli ne ponovi.

Kot je za STA pojasnil predsednik Združenja žrtev okupatorjev 1941 - 1945 Kranj Franc Rovan na panojih prikazujejo dogajanje, ki se je odvijalo na celotnem slovenskem ozemlju, od Primorske in Gorenjske do Štajerske in Dolenjske. Slikovni material so večinoma dobili iz različnih slovenskih muzejev, veliko pa so ga prispevali tudi posamezniki.

Razstavo so začeli snovati že pred več kot desetimi leti. Prvič so jo postavili na ogled v nemškem Nürnbergu. Kasneje so jo dopolnjevali in z njo gostovali tudi v drugih nemških mestih, kot sta Köln in Hamburg. Nemško javnost namreč želijo seznaniti z zgodovinskimi dejstvi, dlje časa pa si prizadevajo tudi za izterjavo odškodnine od naslednic okupatorjev.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Ker tega ni hotela storiti nobena slovenska vlada ali druga organizacija, ki vključuje žrtve vojnega nasilja, se v združenju sami trudijo, da bi od Nemčije izterjali odškodnine za povzročeno materialno in nematerialno škodo. Ne strinjajo se namreč, da odškodnine plačujejo slovenska država in davkoplačevalci.

Žrtve vojnega nasilja od slovenske države dobivajo mesečno rento, ki večinoma znaša do 100 evrov mesečno. "Slovenci to plačujemo sami sebi, namesto da bi izterjali od tistih, ki so škodo in gorje povzročili," je poudaril Rovan in dodal, da jim nobena vlada doslej ni pomagala, četudi so se nanje večkrat obrnili, s problematiko pa so večkrat nastopili tudi v javnosti.

Slovenija mora sprejeti zakon o poplačilu vojne škode, preden bi Nemčija lahko izplačala odškodnine, je po obisku številnih nemških institucij in evropskega sodišča za človekove pravice izpostavil Rovan. "V Nemčiji so nam povedali, da dokler Slovenija ne bo sprejela tega zakona, sami ne bodo reagirali, Slovenija pa nima volje tega zakona sprejeti," je sklenil Rovan.

Kljub temu Združenja žrtev okupatorjev 1941 - 1945 Kranj ne namerava odnehati. Lanskega novembra je pobudo posredovalo tudi vsem poslanskim skupinam sedanjega mandata državnega zbora in odgovor prejelo le od Združene levice. Še naprej pa bo združenje po Nemčiji in Sloveniji tudi potovalo z razstavo Da se ne pozabi.