Svet

Odstopil mirovni odposlanec Združenih narodov za Jemen

STA
16. 4. 2015, 10.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Mirovni odposlanec Združenih narodov za Jemen Džamal Benomar je odstopil s položaja, potem ko je za svojo misijo izgubil podporo zalivskih držav. Maroški diplomat je bil posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona za Jemen od leta 2012.

Reuters

Benomar je izrazil interes za druge naloge, so sporočili iz ZN in dodali, da bodo njegovega naslednika imenovali v ustreznem roku. Med kandidati, ki bi ga lahko nasledili, je diplomat iz Mavretanije Ismail Uld Šejk Ahmed, ki trenutno vodi misijo ZN za boj proti eboli v Gani, je povedal neimenovani predstavnik ZN.

Benomar je odstopil potem, ko je Varnostni svet ZN pozval k mirovnim pogovorom in končanju nasilja v Jemnu. Spopadi v tej revni arabski državi so se začeli dodatno stopnjevati po sprožitvi letalskih napadov koalicije pod vodstvom Savdske Arabije na uporne šiitske Hutije konec marca.

Zalivske države so Benomarja obtožile, da so ga Hutiji opeharili, saj so sodelovali v mirovnih pogovorih, obenem pa nadaljevali ofenzivo v zavzemanju novih delov ozemlja.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Generalni sekretar ZN Ban je v izjavi sporočil, da visoko ceni prizadevanja, ki jih je zadnja leta v spodbujanje soglasja in zaupanja v Jemnu vložil Benomar.

Hutiji so septembra lani zasedli jemensko prestolnico Sano, od koder so pregnali oblasti, zveste predsedniku Abdrabuju Mansurju Hadiju. Zatem so začeli svoja osvajanja v smeri juga države in 26. marca prispeli v Aden. Prav takrat je zračne napade na njihove položaje sprožila koalicija arabskih držav.

Svetovna zdravstvena organizacija je v torek sporočila, da je nasilje "od začetka stopnjevanja konflikta" v Jemnu terjalo več kot 700 življenj in prek 2000 ranjenih. A obenem ocenjujejo, da je dejansko število žrtev še višje.