Zemeljski plaz se je po pobočju hriba v bližini hiše Žalerjevih v naselju Senično v občini Tržič po hudem neurju sprožil lanskega 7. novembra. »Po sprožitvi plazu smo poklicali na številko 112. Prišli so civilna zaščita in gasilci. Nekaj tega materiala, ki se je nabral, so sicer odstranili, vseeno pa ga je ogromno še ostalo. Potem so odšli in tako je vse skupaj tudi ostalo. Nekajkrat so sicer še prišli pogledat, naredili pa niso v petih mesecih ničesar,« opiše Nuša Žaler, ko jo obiščemo na domačem naslovu. Doda, da jim je civilna zaščita svetovala, da naj se glede odprave posledic plazu obrnejo na občino Tržič.
Obisk pri županu
In res, Nuša se je obrnila na župana Tržiča Boruta Sajovica in ga tudi obiskala, na obisku pa je bila glavna tema njunega pogovora sprožen plaz. »Dejal mi je, da so za odpravo posledic tega plazu dali že okoli 30.000 evrov. A ne vem, zakaj toliko denarja, saj praktično ničesar niso naredili. Pozneje sem izvedela, da naj ne bi šlo za 30.000, ampak le za 3000 evrov. Z županom sva se nazadnje slišala pred 14 dnevi. Dejal mi je, naj se z lastnikom tega zemljišča, kjer je prišlo do plazu, poskušava dogovoriti, da bi skupaj dala denar za odpravo posledic plazu in da bi v tem primeru tudi občina finančno priskočila na pomoč.«
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Lastnik zemljišča, na katerem je prišlo do plazu, sicer živi na Dolenjskem in pozna celotno zgodbo, Nuši pa je dejal, »da ni on osebno sprožil tega plazu, ampak je pač šlo za naravno nesrečo. Dejal mi je, da se lahko on, če ga bom jaz terjala za ta znesek za odpravo posledic, tudi 'obesi' na naš nadstrešek (stal je okoli 2000 evrov), ki stoji en meter na njegovi zemlji. Enostavno mi je pač rekel, da ga ne morem terjati za znesek za odpravo posledic, če je šlo za naravno nesrečo. Dejstvo je, da mi sami ne bomo dali denarja, da se bo tole odpravilo. To je previsok znesek«.
Nadstrešek je Žalerjeve stal okoli 2.000 evrov.
Sporni nadstrešek
In kaj na to poreče tržiški župan Borut Sajovic? Dejal je, da je občina Tržič za dve intervenciji na tem plazišču in odvoz nekaj 100 kubičnih metrov materiala že porabila 30.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Dodal je, da glavni problem ni bil pri hiši Žalerjevih, ampak pri sosedu, ki mu je plaz zasul cesto, in to se je zdaj tudi uredilo. »Za območje okoli hiše Žalerjevih je tudi geolog podal svoje mnenje. Dejal je, da je zgornji del plazu približno 1000 metrov visoko v hrib. In če bomo odstranili ta material, ki je s plazom prišel v 'dolino' (peta zemeljskega plazu), se bo plaz, ki zdaj miruje, spet sprožil. Geolog je Žalarjevim tudi svetoval, da se nadstrešek, ki je bil postavljen na črno, umakne in da se počaka, da se vse skupaj osuši ter da se višje zgoraj poišče zaledne vode. To bomo čez poletje pogledali in preverili,« je pojasnil Sajovic, ki se je še posebej dotaknil spornega nadstreška: »To, da so postavili nadstrešek na tujem zemljišču, v obvodnem pasu, na črno, je neprava poteza. In pričakovati, da bo občina reševala nadstrešek, ki ga je nekdo postavil na črno, z davkoplačevalskim denarjem, je nesprejemljivo.«
Pripravljeni sodelovati
Plaz se je sprožil na zasebnem zemljišču, Sajovic pa je tudi pojasnil, »da naloga občine po nobenem zakonu ni izvajati melioracijskega ali drugačnih posegov na zasebnih zemljiščih, ampak tam, kjer je 'ogrožena' javna prometnica itd.« Zaključil pa je s tem, da ta plaz ne ogroža življenj in nobene prometnice. »Če so lastniki oziroma vpleteni pripravljeni sodelovati oziroma če se jim bo uspelo dogovoriti, potem bo sodelovala tudi občina. Občina lahko v tem primeru finančno pomaga, vsekakor pa se mora ta nadstrešek odstraniti.«