Spomnili so, da so se za reorganizacijo svojih aktivnosti v Sloveniji in mirovanje trboveljske cementarne odločili na podlagi odločitve Inšpektorata RS za okolje in prostor, ki je 27. februarja letos tovarni prepovedal nadaljnjo proizvodnjo cementnega klinkerja.
"Lafarge je izpolnjeval vse zahteve za pridobitev najstrožjega dovoljenja za svojo cementarno v Trbovljah, ki je bilo po prejemu neupravičeno razveljavljeno. Lafarge trenutno pregleduje vsa možna pravna sredstva," navajajo v družbi.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V civilnodružbenem gibanju Ekokrog pa že nekaj časa problematizirajo navedbe Lafarge cementa. Tovarna je namreč kljub temu, da nima okoljevarstvenega dovoljenja februarja znova začela delovati, za kurivo pa je uporabljala strupeni petrolkoks in odpadne snovi. Številni občani so se kmalu po vnovičnem zagonu tovarne začeli pritoževati zaradi smradu.
Poleg tega je Evropska komisija proti Republiki Sloveniji sprožila postopek pred sodiščem EU, ker delovanje Lafarge cementa še ni regulirano z okoljevarstvenim dovoljenjem.
Lafarge Cement je brez okoljevarstvenega dovoljenja ostal avgusta lani, potem pa je dal novo vlogo za pridobitev dovoljenja, ki ga mora na poziv okoljske agencije dopolniti s sestavinami, potrebnimi za presojo vplivov na okolje do 27. aprila letos.