Svet

Grabar-Kitarovićeva kritizira ravnanje vlade do Beograda

STA
3. 4. 2015, 13.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Umik hrvaškega veleposlanika iz Beograda je bila prenagljena odločitev hrvaške vlade, je ocenila hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović. Meni, da bi po sežigu hrvaške zastave v Beogradu in neprimernih izjavah članov srbske vlade zadoščalo, če bi Zagreb poslal protestno diplomatsko noto in javno obsodil sporne dogodke.

Arhiv Svet24

Grabar-Kitarovićeva je med drugim v pogovoru, ki ga bosta v soboto objavila hrvaška časnika Jutarnji list in Večernji list zatrdila, da je bil umik hrvaškega veleposlanik Gordana Bakotića iz Srbije delno pogojen tudi z dejstvom, da se na Hrvaškem bližajo parlamentarne volitve.

Spomnila je, da je med svojo predsedniško kampanjo zahtevala od vlade, naj pokliče veleposlanika na posvetovanja v Zagreb zaradi "velikosrbskih izjav" haaškega obtoženca in predsednik Srbske radikalne stranke Vojislava Šešlja. Posebej je odmevala njegova "čestitka" srbskim četnikom za zasedbo Vukovarja ravno na dan, ko se je Hrvaška spominjala žrtev vojnih zločinov v tem hrvaškem mestu ob Donavi.

Kot je pojasnila, je pri tem vztrajala, ker se srbske oblasti takrat niso ogradile od Šešljevih izjav, ki so sledile teden dni po njegovi nepričakovani začasni izpustitvi iz haaškega pripora.

Opozicija, na čelu s HDZ, v kateri je do zmage na predsedniških volitvah bila tudi Grabar-Kitarovićeva, je napadla hrvaško vlado in diplomacijo, češ da so se na izpustitev Šešlja odzvali medlo.

Na to, da bi se morale srbske oblasti ograditi od Šešlja in na ta način potrditi zvestobo svoji evropski poti, je takrat opozorila tudi hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić. Hrvaške oblasti so takoj po Šešljevi izpustitvi od haaškega sodišča v pismu zahtevale, naj Šešlja znova zaprejo. V saboru so konec novembra sprejeli deklaracijo o predčasni izpustitvi Šešlja in pozvali VS ZN k nujni obravnavi ravnanja haaškega sodišča v njegovem primeru.

Grabar-Kitarovićeva je v pogovoru za hrvaške časnike, ki je delno objavljen danes, poudarila, da je treba pomiriti razmere zaradi izboljšanja odnosov med državama. Kot je še navedla, je prejela sporočilo srbskega kolega Tomislava Nikolića, v katerem je izrazil zvestobo krepitvi dobrososedskih odnosov.

Potrdila je, da se pripravlja njuno srečanja, a datum njenega obiska v Beogradu ali Nikolićevega v Zagrebu še niso določili. Pred tem pričakujejo konkretne premike za izboljšanje odnosov ali vsaj določene dogovore o načinih reševanja odprtih vprašanj.

Namestnik hrvaške zunanje ministrice Joško Klisović je v današnjem pogovoru za hrvaški javni radio zavrnil ocene predsednice države, da je bila odločitev o pozivu veleposlanika na posvet predvolilna. Kot je pojasnil, bi tako ravnali tudi če bi bili v prvem letu mandata. O odločitvi so pravočasno obvestili tudi Grabar-Kitarovićevo.

Na sedežu hrvaške diplomacije niso želeli odgovoriti, ali je predsednica ob tem nasprotovala odločitvi. Veleposlanik Bakotić se bo sicer 7. aprila že vrnil v Beograd.

Politična trenja med Banskimi dvori in Pantovčakom potekajo od začetka mandata nove predsednice na različnih področjih od gospodarstva do vojske in diplomacije.

Do diplomatskega spora med Hrvaško in Srbijo je prišlo potem, ko je Šešelj v sredo v Beogradu zažgal hrvaško zastavo. Srbski minister za delo Aleksandar Vulin je potem ostro kritiziral hrvaškega premierja Zorana Milanovića, češ da ga ne skrbijo vojni zločini, ki so bili storjeni nad Srbi na Hrvaškem. Za upokojenega hrvaškega generala Anteja Gotovino je dejal, da gre za "ustaša", Milanoviću pa je zameril, da ima Gotovino "za angela".

Hrvaška diplomacija je v sredinem sporočilu za javnost obsodila Šešljev sežig hrvaške zastave in Vulinove izjave kot skrajno neodgovorne in nedopustne. Ostro so protestirali tudi pri odpravnici poslov na srbskem veleposlaništvu v Zagrebu Bosi Prodanović.