Slovenija

Na sodišču policist, ki je neupravičeno pridržal mariborska vstajnika

STA/G.G.
1. 4. 2015, 13.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na mariborskem sodišču je potekal predobravnavni narok zoper policista Marka Černela, ki mu tožilstvo očita več kaznivih dejanj, storjenih med opravljanjem službene obveznost na t.i. tretji mariborski vstaji 3. decembra 2012. Kazensko sta ga ovadila dva od oproščenih protestnikov, tožilstvo pa je ocenilo, da ima dovolj dokazov za obtožnico.

izklop.com
Medtem na mariborskem sodišču še vedno poteka tudi sojenje nekaterim protestnikom. Na ponedeljkovi obravnavi je tožilstvo umaknilo obtožnico zoper Reneja Žnidariča. Na zatožni klopi tako zaradi kaznivega dejanja napada na uradno osebo ostaja še četverica obtoženih.

Kot je tožilka Mojca Gruden pojasnila na današnjem naroku, obtožnica Černela bremeni, da je na omenjenem protestu neupravičeno pridržal Jerneja Mažgona in Gregorja Bratino, dva od obtoženih protestnikov, zoper katera je tožilstvo postopek ustavilo, ko sta z video posnetkom dokazala, da policistov nista napadala, pač sta se pred protestniki branila tudi sama.

Tožilstvo policista bremeni nevestnega dela v službi, ponarejanja uradnih listin, krive izpovedbe ter oškodovanja tuje stvari, saj je med drugim Bratini z nogo pohodil fotoaparat. Černel naj bi v kasnejšem postopku po dogodkih na protestu vztrajal, da je Bratino in Mažgona videl metati granitne kocke, a je pri tem zgodbo tudi spreminjal.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Ker je mladi policist ugovarjal zoper obtožnico, sodnica Barbara Nerat na današnjem predobravnavnem naroku niti ni pričakovala, da bo dejanje priznal, tožilka pa se prav tako ni izjasnila, kakšno kazen bi mu ponudila v zameno za priznanje. Glavna obravnava se bo z zaslišanjem prič začela 28. maja, zagovornik Janez Koščak pa je danes predlagal še zaslišanje nekaterih policijskih kolegov, ki so sodelovali v akciji pred več kot dvema letoma.

Ob tem je predlagal še, da sodišče pridobi poročilo posebne komisije glede uporabe prisilnih sredstev na omenjenem protestnem shodu ter kronološko poročilo operativnega štaba Policijske uprave Maribor dan po dogodku. Tožilka Grudnova je menila, da to ni potrebno, saj da se Černelu ne očita nezakonita uporaba prisilnih sredstev, prav tako je kronološki potek dogajanja razviden že iz sodnega spisa.

Po pisanju Večera pa Černel ni edini policist, zoper katerega je bila zaradi delovanja na mariborskih protestih podana kazenska ovadba. Specializirano državno tožilstvo obravnava še dve ovadbi s strani enega od protestnikov, ki se je znašel v postopku, a je tožilstvo po več obravnavah zoper njega umaknilo obtožnico.