46-letna Jarova je v ponedeljek zvečer sicer pred poslanci zatrjevala, da vohunjenje sega desetletje nazaj, v čas najmanj dveh prejšnjih vlad, ona pa je bila tista, ki je naročila preiskavo spornih dejavnosti DINI. A opozicijske stranke so vztrajale, da je kriva, ker ni nemudoma končala spornih praks, in so uspele zbrati dovolj glasov za nezaupnico - 72 proti 42 z dvema vzdržanima.
Vlada je bila tako avtomatično razpuščena, lahko pa predsednik države, potem ko najde novega premierja, na čelo ministrstev znova imenuje iste ljudi. Gre za največji izziv za Humalo, odkar je leta 2011 prevzel oblast, čeprav obenem navaja podatek, da Humala išče že sedmega premierja v štirih letih. Mandat se mu sicer izteče v letu dni. Prvič se je namreč zgodilo, da mu je premierja odstavil perujski parlament. Obenem se je to zgodilo šele tretjič v zgodovini Peruja in prvič po letu 1963.
Levosredinski predsednik se je sicer jasno postavil v bran premierki, ki je vodenje vlade prevzela julija lani, in kritiziral njeno "nepošteno" odstavitev. "Bila je ena najboljših, če ne kar najboljša, kar smo jih kadarkoli imeli," je dejal, a obenem zatrdil, da bo spoštoval odločitev kongresa, saj je to pač del "demokratične igre".
Predsednik ima tri dni časa, da najde novega premierja, ki ga mora nato potrditi kongres, v katerem Humala nima večine. Če se ne bo izšlo, grozi razpis predčasnih parlamentarnih volitev.