Slovenija

Z umestitvijo so relativno zadovoljni

js
3. 3. 2015, 18.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

V občini Mokronog - Trebelno so se s Slovenskimi železnicami glede postavitve zloglasne bazne postaje dogovorili za kompromisno rešitev, saj jo bodo po novem umestili okrog 40 metrov dlje od sprva načrtovane lokacije. Občina dodatnih stroškov ne bo nosila.

js

Postavljanje baznih postaj ob železniški progi je po vsej državi naletelo na srdit odpor prebivalcev, ki živijo v bližini stolpov. Tudi v občini Mokronog - Trebelno so nasprotovali predlagani lokaciji, češ da jo bodo postavili preblizu stanovanjskih hiš, občani so ob tem izrazili tudi bojazen, da bodo na antenski stolp namestili še antene drugih operaterjev. Občina je zato zahtevala njeno prestavitev, a ni bila pripravljena nositi dodatnih stroškov.

Bazno postajo so sicer Slovenske železnice sprva umestile približno 80 metrov od železniške postaje na Puščavi, čemur so se prebivalci odločno zoperstavili. Na občini so zato pripravili dve nadomestni lokaciji. »Za prvo ponujeno lokacijo so ocenili, da bi morali doplačati 44.000 evrov lastnih stroškov, če bi izbrali drugo rešitev, pri kateri bi bilo treba zgraditi še dostopno pot, pa bi morali zagotoviti najmanj 55.000 evrov,« pojasnjuje župan Anton Maver. Ker občina ni bila pripravljeni pristati na kakršnokoli doplačilo, so začeli pogajanja.

Tako so se s Slovenskimi železnicami dogovorili za kompromisno rešitev, t. i. točko C, ki leži med sprva načrtovano lokacijo in tisto, ki jo je predlagala občina. »Moram reči, da sem zadovoljen, saj smo uspeli bazno postajo odmakniti od prvotne točke za več kot 40 metrov od stavbe železniške postaje proti Sevnici,« pojasnjuje župan in dodaja, da so ob tem dosegli še dva dogovora. »Občina ne bo nosila nobenih stroškov tega kompromisnega dogovora. Prav tako vztrajamo pri tem, da bo ta stolp samo za potrebe železnice, torej nanj ne nameščajo nikakršnih anten morebitnih drugih operaterjev,« pravi Maver.

Kot še zagotavlja župan, so s kompromisnim dogovorom relativno zadovoljni tudi najbližji prebivalci. »Ko smo se zavedali, da bodo bazno postajo postavili na Puščavi, smo stopili skupaj,« pripoveduje vodja civilne iniciative in občinska svetnica Ana Vene. Občina je namreč že pred časom prejela dopis, da bazno postajo umeščajo na območje šentrupertske občine, zato so ga odstopili Trebnjemu, ta pa Šentrupertu. Na Puščavi se tako dolgo niso zavedali, da bodo stolp pravzaprav gradili v njihovi neposredni bližini.

»Mislimo, da je to tudi eden od načinov, da bi zavedli tukajšnje prebivalce,« še meni Venetova in dodaja, da je nezaslišano, da so pripravljavci za prestavitev bazne postaje za nekaj deset metrov zahtevali več deset tisoč evrov, zato so zdaj tudi prebivalci kompromisni dogovor sprejeli kot zasilno rešitev.

Slovenske železnice bodo tako bazno postajo postavile približno 120 metrov od železniške postaje na Puščavi, in čeprav ta leži na območju Mokronoga, jo bodo še vedno imenovali kar Šentrupert.