Vedno bolj je jasno, da pri ustvarjanju finančne jame, v katero smo padli po zaslugi bank, ni prišlo samo zaradi manjših zmot, napačnih ocen in zunanjih vplivov. Policisti so namreč od leta 2012 pa do danes po poročanju časnika Delo zaznali kar 180 sumov kaznivih dejanj, do katerih je prišlo zaradi malomarnosti ali pa celo z naklepom. Glede na številke bi pričakovali, da bodo slovenski zapori polni bančnikov, zaradi katerih mora cela država varčevati in se zadolževati. A ne. Sodišča so do zdaj izrekla le sedem sodb. Med temi sedmimi bomo zaman iskali katero od znanih bančnih imen.
Jože Tanko je že januarja zahteval podatke o preiskavah v bankah.
Po do zdaj zbranih podatkih naj bi v dejanjih, ki jih preiskuje policija, prišlo do oškodovanja bank v višini nekaj čez 600 milijonov evrov. Največ nepravilnosti naj bi se zgodilo v naši največji banki, NLB, sledijo pa ji NKBM, Factor banka, Probanka in Banka Celje.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
NLB je v okviru pregleda in analize največjih problematičnih strank lani identificirala 64 posameznih sumov kaznivih dejanj, ki so jih storile osebe zunaj in znotraj banke, pregledi pa se nadaljujejo. Nacionalnemu preiskovalnemu uradu so z 21 kazenskimi ovadbami odstopili 34 sumov, ostalim enotam policije pa s 30 ovadbami 30 sumov kaznivih dejanj. V okviru temeljitega pregleda 200 največjih problematičnih strank banke poteka tudi preverjanje in preiskovanje morebitnih sumov kaznivih dejanj in odškodninske odgovornosti posameznikov, so sporočili iz NLB.
Kljub velikemu številu ovadb so sodišča do zdaj izrekla le sedem sodb.
O tem, koliko naj bi bilo v resnici ovadb, pa v javnosti krožijo različne številke. Poslanec JožeTanko je januarja dobil od vlade podatek, da naj bi bile v letih 2013 in 2014 podane prijave zoper 116 oseb zaradi 82 kaznivih dejanj. Boštjan Jazbec, guverner Banke Slovenije, je pred dnevi govoril o 107 prijavah kaznivih dejanj; kot smo zapisali, pa je časnik Delo včeraj poročal o kar 168 kazenskih ovadbah.
Veliko število prijav znotraj NLB poznavalci pripisujejo prihodu Roka Praprotnika, nekdanjega člana KPK, v to podjetje. Napredek pri zaznavanju kaznivih dejanj je opaziti tudi pri Banki Slovenije, znotraj katere od lanskega marca deluje tudi posebna inšpekcijska skupina, ki jo vodi Mejra Festić, ter pomaga policiji in specializiranemu državnemu tožilstvu pri odkrivanju in pojasnjevanju spornih bančnih praks.