Slovenija

Na vidiku skupna gozdno-lesna veriga?

M. Leskovšek-Svete
23. 12. 2014, 20.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na nedavnem posvetu v Kočevju so predstavniki občin ter podjetij s Kočevsko-Ribniškega in iz dolenjskih občin podprli idejno pobudo o skupni gozdno-lesni verigi Dolenjske. A se tako pobudnikom kot podpornikom zelo mudi, saj bodo prvi evropski razpisi za črpanje sredstev nared že spomladi. Zgled so našli na Koroškem.

Arhiv Svet24

Občina Kočevje je nedavno pripravila posvet na temo Lesni center Dolenjske, kamor so povabili predstavnike občin in vseh večjih gozdnih in lesnih podjetij na Kočevsko-Ribniškem in z območja Dolenjske. Namen je bil namreč ugotovili in na načelni ravni tudi že potrditi pripravljenost za sodelovanje pri oblikovanju skupne gozdno-lesne verige.

Kot je povedala kočevska podžupanja Lilijana Štefanič, so posvet sklicali, da bi na podlagi primera iz koroške regije definirali možnosti za razvoj lesne dejavnosti, ki jih ponuja JV Slovenija, ter da bi poskušali ugotoviti, v čem so prednosti in kako pristopiti k pripravi celovitega regijskega projekta. »Povezovanje samo znotraj kočevsko-ribniške regije bo premalo. Evropa podpira večje projekte in širše povezovanje,« je poudarila in dodala, da so se za sklic posveta odločili, ker se je zaradi nedavnega stečaja Nolika na Kočevskem še povečala že tako ena najvišjih brezposelnosti v državi in ker je država končno sprejela operativni program in bodo zdaj objavljeni razpisi. Dodatna spodbuda, da so se odločili za hitro ukrepanje, pa je bila tudi ugotovitev na nedavnih regionalnih dnevih v Ljubljani, da lesni center Koroške že ima konkretne projekte. 

Na posvetu so zato uvodoma predstavili omenjeni projekt, v nadaljevanju pa tudi Lesnopredelovalni center Šentrupert in idejo lesnega centra Kočevje, za katerega je Igor Mihelič, sicer občinski svetnik občine Kočevje, povedal, da želijo, da bi prerasel v lesni center Dolenjske. Ta bi kot regijski projekt gozdno-lesne verige združeval več centrov, kot so Lesni center v Šentrupertu, Rokodelski center s suhorobarsko obrtjo v Ribnici, center z Novolesom v Straži in lesni center v Kočevju z žagami in finalizacijo lesenih proizvodov, v projektu pa bi sodelovala tudi Mestna občina Novo mesto s šolami.
»Osnutek projekta bosta zeleni razvojni model občine Šentrupert in lesni center Koroške,« je na novinarski konferenci po posvetu povedala Štefaničeva in dodala, da bodo po vzoru obeh centrov, ki že delujeta, pripravili idejni projekt, določili pa bodo tudi nosilce programov. Morajo pa pri tem pohiteti, saj se že zelo mudi. Sredstva bodo namreč na voljo že spomladi prihodnje leto.

V skladu s ciljem posveta, da bi podpisali partnerski sporazum in oblikovali projektno skupino, ki bo projekt pripravila tako, da bo umeščen v Regionalni razvojni program regije JV Slovenija 2014–2020 in pripravljen za vključitev v dogovor za razvoj regije, so na posvetu nekateri udeleženci sporazuma, s katerim ugotavljajo, da les prepoznavajo kot pomemben za njihov razvoj, že podpisali. 

Na posvetu so se tudi dogovorili, da bodo do konca leta pripravili projektno skupino, ki bo pripravila idejni načrt. S projektom gozdno-lesne verige na Dolenjskem nameravajo namreč kandidirati na razpisih Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, občine, ki spadajo na območje Pokolpja, pa bi skušale denar pridobiti tudi na razpisih tega programa.