Slovenija

Pahor pravi, da Slovenija potrebuje sodobno ter profesionalno vojsko

STA / T.C.
23. 12. 2014, 19.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Slovenija potrebuje sodobno in profesionalno vojsko, ki je trden temelj varnosti države in je sposobna ljudem pomagati tudi takrat, ko niso vojaško ogroženi, ampak nas prizadenejo naravne nesreče, je po obisku na obrambnem ministrstvu dejal predsednik republike Borut Pahor. Pahor je z delom vojske zadovoljen in ponosen na njene dosežke.

Urad predsednika Republike Slovenije

Diplomacija in slovenska politika v mednarodnih odnosih ter pripadniki Slovenske vojske si po predsednikovih besedah prizadevajo, da bi v nekoliko manj gotovih časih, ki jih danes že živimo "in utegnejo biti tako tudi jutri", zagotovili mir in varnost.

Na sestanku so se dogovorili, da si bo Pahor v okviru neformalnih pogovorov z veteranskimi organizacijami, ki so v zadnjih letih ločeno obeleževala prvo postrojitev vojske 17. decembra 1990, prizadeval, da bi prihodnje leto ob 25. obletnici dogodka temu namenili enotno pozornost. "Slovenska vojska ima slavno preteklost in bo imela slavno prihodnost," je dodal.

Pahorja so na današnjem obisku seznanili z razmerami na ministrstvu in z nalogami, ki so jih opravili v 100-dnevnem obdobju, odkar je z delom začela nova vlada, pa je razložil minister za obrambo Janko Veber.

Pahor ugotavlja, da ni več mogoče zmanjševati sredstev, ki jih obrambni sistem potrebuje, če želimo, da bodo pripadniki tega sistema izpolnjevali z zakonom določene naloge.

Že takoj ob začetku dela se je nova vlada srečala z rebalansom proračuna za letos, s katerim so poskušali stabilizirati finančne razmere in tudi delovanje obrambnega ministrstva v tem letu, je razložil. Cilj za prihodnje leto je ohranitev nominalne vrednosti sredstev. Pogajanja za proračun še niso zaključena in to je izjemno zahtevna naloga, je pojasnil.

Kljub vsemu pa je njihova primarna skrb zagotavljanje varnosti pripadnikov Slovenske vojske in državljanov. To želijo opravljati tako doma kot tudi skozi mirovne misije, s katerimi po besedah Vebra uspešno zagotavljamo mir v tistih regijah, v katerih delujejo.

Minister si želi, da bi ta zunanjepolitični del pripomogel k temu, da bi v Sloveniji še naprej beležili gospodarsko rast in torej večji bruto domači proizvod in posledično tudi upanje na to, da se začne ponovno zagotavljati več sredstev za delovanje sistemov obrambne ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

V tem okviru so v zadnjih treh mesecih na ministrstvu za obrambo tudi vzpostavili stik s slovenskim gospodarstvom oziroma s podjetji, ki delujejo znotraj grozda obrambne industrije pa tudi z ostalimi podjetji, ki želijo delovati na tem področju. Ministrstvo za obrambo jih je v seznanilo, da se jih lahko vključi tako na trg, ki ga pokriva evropska obrambna agencija, kot tudi v sistem zveze Nato in s tem v države zaveznice. Poleg obrambnega področja želijo namreč priložnosti zagotavljati tudi gospodarstvu, je razložil.

Pahor ugotavlja, da ni več mogoče zmanjševati sredstev, ki jih obrambni sistem potrebuje, če želimo, da bodo pripadniki tega sistema izpolnjevali z zakonom določene naloge.