Slovenija

Slovenci radi globoko pogledamo v kozarec

Tina Recek
23. 12. 2014, 18.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Veseli december je čas, ko se poveča poraba alkohola. Kar ne preseneča ob dejstvu, da zadnji mesec v letu ne mine brez nazdravljanja z rujno kapljico. S to nazdravimo doma, v lokalu, na stojnicah in na službeni zabavi, kjer naša malenkost ne sme umanjkati.

Pregovorno Slovenci radi pogledamo globoko v kozarec, ob koncu leta pa imamo za popivanje še dodaten razlog.

Na žalost se v naši podalpski državi poraba alkohola ne poveča zgolj v prazničnem mesecu, ampak ga radi srknemo tudi tekom leta. Številke pričajo, da v naši deželi na prebivalca letno zaužijemo 11,6 litra alkohola, kar nas po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) uvršča na peto mesto med državami članicami EU.  Za primerjavo naj navedemo, da so največji porabniki alkohola v Evropi Belorusi, ki spijejo 17,5 litra na prebivalca, medtem ko naši sosedje, Hrvatje, popijejo po 12,2 litra, Madžari po 13,3, Italijani po 6,7, Avstrijci pa po 10,3 litra. V Evropi so Turki tisti, ki najmanjkrat pogledajo pregloboko v kozarec, in sicer na prebivalca popijejo dva litra alkohola.

Slovenci veljamo za mokro kulturo. Zanjo so značilni nekateri ključni dejavniki, kot so velika strpnost do pitja in dostopnost alkohola ter običaji, ki spodbujajo pitje alkoholnih pijač. Če velja, da glede porabe alkohola na prebivalca sodimo v sredino lestvice, pa je po besedah dr. Maje Zorko z Nacionalnega inštituta za javno zdravje slika drugačna, kar se tiče škodljivih posledic pitja alkohola.

Konkretno pred štirimi leti je zaradi alkohola umrlo 885 ljudi, med umrlimi so prevladovali moški (662 moških in 223 žensk). Najpogostejši vzrok smrti pa je bila alkoholna bolezen jeter (628 primerov). Zastrašujoče je, da ne samo, da smo strpni do popivanja, ampak se spreminja pivska kultura pri mladih. Kot pravi Zorkova, po alkoholu vse bolj segajo petnajstletniki. Med njimi je vse več deklet, ki v pitju alkohola dohitevajo fante.  Vzrok za tovrstno nesprejemljivo in ogrožajoče vedenje lahko iščemo v alkoholni industriji, ki izdeluje alkoholne pijače v lični vizualni podobi, po vsebini pa so običajno tudi bolj sladke. Poleg tega kljub zakonski prepovedi nakupovanja in strežbe alkohola mladoletnim v Sloveniji mladi preprosto dostopajo do alkohola. Več kot polovica mladostnikov med 12. in 15. letom nima težav s pridobivanjem alkoholnih pijač v trgovini, na bencinskih črpalkah in v lokalih.

Ker so praznične zabave tik pred vrati, naj zapišemo, da obstajajo priporočila, da lahko ob posebnih priložnostih predstavnica nežnejšega spola srkne največ 4 enote alkohola, moški pa do 6 enot. Kar v praksi pomeni štiri oziroma šest decilitrov vina. Zapisano velja, če predhodno nismo več dni popivali. Mačku pa se bomo izognili, če bomo med pitjem alkohola tudi kaj prigriznili in pili tudi vodo. Pri tem ne smemo pozabiti, da alkohol in vožnja ne gresta skupaj.

Estrada