Slovenija

Šalo o Jankoviću in Fritzlu uporabil v prenesenem pomenu

U.K.
4. 9. 2014, 08.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Višji sodniki se niso strinjali s sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je Delovega novinarja Boruta Tavčarja obsodilo na plačilo 1965 evrov zaradi razžalitve ljubljanskega župana Zorana Jankovića.

Grega Wernig/KMA
Po mnenju višjih sodnikov je tudi povprečen bralec primerjavo s Fritzlom razumel, kot je bila mišljena, torej v prenesenem pomenu. Zato so ga oprostili.
Kot danes poročata Delo in Slovenske novice, je Tavčar pred več kot petimi leti pisal o sporni uporabi denarja javnih podjetij za financiranje projektov Mestne občine Ljubljana. "Vsi smo ena velika družina, je o odnosu med mestno upravo in Javnim holdingom Ljubljana, v katerega sklopu delujejo štiri javna podjetja, večkrat povedal ljubljanski župan Zoran Janković. V podjetjih se s tem ne strinjajo povsem, nekateri celo 'zlobno' namigujejo, da je imel tudi Josef Fritzl veliko družino, a je vprašanje, ali je bil del nje v kleti srečen," je zapisal v rubriki Termometer Delove priloge FT.
Tavčarjev zagovornik Emil Zakonjšek je Jankovićev "subjektivni občutek užaljenosti" pripisal nerazumevanju teksta. Drugače sta menila tožilstvo in ljubljansko okrožno sodišče, ki je novinarja oktobra lani obsodilo. Višji sodniki pa so pritrdili Zakonjšku. Strinjali so se, da je Tavčar figurativno primerjal odnos med mestno upravo in Javnim holdingom Ljubljana, kar je lahko razumel tudi povprečen bralec.
Janković je sicer sprva v svojem imenu in imenu Mestne občine Ljubljana prek odvetniške družbe Čeferin vložil zasebno kazensko tožbo, a jo je sodišče zavrglo, saj je edini pristojni tožilec državni tožilec - zapis se namreč nanaša na občinski organ in na uradno osebo. Pregon je nato prevzela tožilka Manja Prezelj, ki se je strinjala, da sta bila novinarjev edini namen ponižanje in zaničevanje župana, komentar pa da je žaljiv, zato je zoper Tavčarja spisala obtožnico zaradi razžalitve.
Ker je bil s sodbo novinar pravnomočno opran krivde, stroški postopka bremenijo proračun. Stroške pa je imela tudi ljubljanska mestna občina, saj je že pred časom poravnala 1200 evrov odvetniških stroškov vložitve tožbe za zastopanje občine, še poročata časnika.