Slovenija

Cerar talec Alenke Bratušek

Č.K.
4. 9. 2014, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Miro Cerar, Karl Erjavec in Dejan Židan so parafirali koalicijski sporazum. A težav Mira Cerarja ni videti konca.

Arhiv Svet24
Stranke bodoče vladne koalicije po parafraziranju sporazuma čaka še uskladitev kadrovskega področja. Največ sivih las Miru Cerarju pri tem povzroča kandidatka za komisarko Alenka Bratušek.
V včeraj parafirani pogodbi, ki jo je stranka SMC objavila na svoji spletni strani, je dokončna le razdelitev resorjev po strankah. Tako so Desusu glede na parafirani sporazum pripadli štirje resorji: ministrstva za zunanje zadeve, za okolje in prostor, za kulturo in še urad za Slovence v zamejstvu in po svetu. SD pa je dobila tri resorje: ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter ministrstvo za obrambo, ostali resorji pa pripadajo stranki SMC.

Kot je včeraj dejal Cerar,
bo do končnega podpisa koalicijskega sporazuma najverjetneje prišlo v ponedeljek popoldne, takrat pa naj bi bila znana tudi celotna ministrska ekipa, ki jo bo vodil. V parafiranem sporazumu so stranke opredelile tudi nekaj prioritetnih projektov. A, kot je dejal Cerar, je ta trenutek o njih neprimerno govoriti »v nekem kvantitativnem smislu, ker je vsak enako pomemben za določen segment za delovanje Slovenije«. Erjavec je po parafiranju dejal, da je z vsebino sporazuma zadovoljen, ob tem pa poudaril še, da mora Slovenija čim prej dobiti novo vlado.

Zadovoljen je tudi Židan, ki meni, da sporazum odgovarja na vsa pomembna vprašanja. Medtem ko so potencialni kandidati iz obeh manjših strank že znani, v SMC večine imen svoje osmerice še vedno ne razkrivajo, uradno je znano le, da bo njihov kandidat za finančnega ministra Dušan Mramor. Luknja v zdravstveni blagajni, težave slovenskega gospodarstva, plače v javni upravi glede na klavrno stanje slovenskih financ namreč otežujejo Cerarjevo iskanje primernih kandidatov, ki bi imeli dovolj znanja in ne nazadnje tudi poguma, da bi se spopadli s to težko situacijo.

Veliko preglavic imajo zaradi kandidatke za kulturno ministrico Julijane Bizjak Mlakar tudi v stranki Desus. V preteklih dneh je bila Bizjak Mlakarjeva deležna ostrih kritik kulturnikov, a po Erjavčevih informacijah te »niso več tako ostre«. Ali bodo v Desusu vztrajali pri njeni kandidaturi, bo tako še stvar pogajanj.

Največ preglavic naj bi po naših informacijah Cerarju predstavljala kandidatura Alenke Bratušek in Tanje Fajon za evropsko komisarsko. V preteklih dneh je Karl Erjavec namreč večkrat potarnal, da bo zahteval nov kadrovski rez po resorjih, če bo Jean-Claude Juncker izbral Fajonovo, kar je tudi razlog, da je v parafirani koalicijski pogodbi zapisana določba: »Poleg ministra brez resorja ima lahko vlada največ dva ministra brez resorja, ki pomagata predsedniku vlade pri usklajevanju dela in opravljanju njegove funkcije v okviru danih pooblastil.« Kadrovska pogajanja bodo po pričakovanjih potekala do ponedeljka, Erjavec pa je včeraj še pripomnil, da bodo v stranki Desus vztrajali pri tem, kar jim pripada glede na volilni rezultat.

Po drugi strani pa bo imenovanje Bratuškove za Cerarja in slovensko politiko pomenilo hud udarec. Postala bi namreč edina evropska komisarka, ki ne bi uživala podpore vlade in širše domače javnosti. Cerar je včeraj pripomnil, da je bodočemu predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju že jasno povedal, da ne podpira kandidature Bratuškove. »Juncker ni upošteval mojih prednostnih predlogov, izbral je neko drugo pot postopka. A mi še ne vemo, koga je izbral, zato je še prezgodaj govoriti o tem,« je dodal.