Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Filip Coco Faragala

V času poskusa uboja Maje je bil na britanskem veleposlaništvu

J.V.
26. 6. 2023, 19.55
Posodobljeno: 26. 6. 2023, 20.19
Deli članek:

Z dokazom Eritrejec sicer še ni postregel, niti mu ni uspelo prebrati zagovora.

Novice Svet24
Gre za starega znanca slovenskih sodišč, ki ga ni mogoče izgnati v rodno Eritrejo.

Majo G. naj bi Eritrejski državljan Filip Coco Faragala napadel 15. novembra lani v Plečnikovem podhodu v Ljubljani. Ker ponudbe tožilke Maje Ulčar ob priznanju krivde, ki se je glasilo šest let in pol za poskus uboja, ni sprejel, se je te dni pričelo sojenje. A obtoženemu zagovora ni uspelo prebrati, je pa poudaril, da ima dokaz, da se je v kritičnem času nahajal na britanskem veleposlaništvu, celo mahal je z njim pred senatom, vendar ga še ni vložil v spis. "Nisem bil tam, nimam se za nič zagovarjati, nisem storil nobenega kaznivega dejanja," je ponavljal pred sodnikom Davidom Špernjakom, namesto da bi prebral svoj zagovor, kot sta bila dogovorjena z zagovornikom po uradni dolžnosti Tomažem Pulkom.

V kaotičnem zagovoru bolj malo o očitkih tožilstva

"Majo sem videl dopoldne tistega dne, ne popoldne. Ko sem odšel, pa ne vem, kaj se je dogajalo," je dejal in kaotično nadaljeval o slabih razmerah, bolezni in praskanju, o zdravilih, ki ne pomagajo, svobodi, ki jo išče v Evropi, naromanih, ki kradejo in se režejo. Sodnik Špernjak ga je moral večkrat prekiniti in ga spomniti, naj se osredotoči na očitke v obtožnici. "Kaj bi odgovarjal, saj nisem nor!" "Nima smisla, nisem kriminalec. Samega sebe ne bom ubil, saj nisem nor." Sodnik je performans obtoženca ustavil in odobril predlogo brambe po postavitvi izvedenca psihiatrične stroke, ki bo ugotavljal, ali je Eritrejec zmožen v postopku skrbeti za lastne pravice.

Nekdanjo sostanovalko napadel z nožem

Poskus uboja naj bi Eritrejec zagrešil 15. novembra lani okoli 17.30 ure. V Plečnikovem podhodu naj bi oškodovanko, tudi brezdomko, nekdanjo sostanovalko, z roko najprej udaril v obraz, jo zmerjal in pozival k pretepu, stekel stran, se vrnil in jo z nožem zabodel v trebuh. Zaradi poškodovane arterije je močno krvavela, njeno življenje je bilo v nevarnosti. Faragal je po napadu zbežal, a so ga policisti hitro prijeli.

Stari znanec sodišč, ki ga ni mogoče izgnati iz Slovenije

Faragal je sicer že nastopal na straneh črnih kronik. Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča je sedel zaradi očitka poskusa uboja, a se je med sojenjem izkazalo, da je šlo "le" za povzročitev lažje telesne poškodbe. Sodišče mu je prisodilo leto dni in 11 mesecev zapora, po odsluženi kazni pa še izgon za štiri leta iz države. Obsojen pa je bil že prej; leta 2015 na šest mesecev pogojnega zapora zaradi nasilništva, leta 2012 pa si je z ropom prislužil dve leti. A ker je njegovo bivanje pri nas urejeno na podlagi dovolitve o zadrževanju, ki jo predpisuje zakon o tujcih in ker sodi v kategorijo tujcev, ki jih ni možno odstraniti v izvorno državo, možakar ostaja v Sloveniji. Po domače povedano, ne smemo ga poslati v Eritrejo, ki je že desetletja ujetnica vojaške diktature, v druge države pa tudi ne, saj bi ga ob prvi priliki poslale nazaj k nam.