Odziv na interpelacijo

V Levici in SD kljub nekaterim pomislekom ne bodo igrali po notah SDS

S.R./STA
26. 6. 2023, 17.01
Posodobljeno: 26. 6. 2023, 17.13
Deli članek:

Po poslanski skupini Svobode so se na napoved interpelacije zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana odzvali tudi v koalicijskih partnericah Levica in SD.

S.R. / M24
Po navedbah Prednika bodo v SD pri obravnavi interpelacije ponovili svoja pričakovanja do zdravstvene reforme in tudi do ministra.

Poslanska skupina SDS je namreč danes napovedala, da bo še ta teden vložila interpelacijo zoper ministra za zdravje zaradi "vedno slabših razmer v zdravstvu ter serije neizpolnjenih in prelomljenih obljub o njihovem reševanju" s strani ministra in predsednika vlade Roberta Goloba. S tem želijo pospešiti "razpravo o realnosti koalicijskih obljub ter sposobnosti aktualne vlade za reševanje najbolj perečih problemov v državi".

Poslanka Svobode Tamara Kozlovič je v odzivu na napoved interpelacije zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana poudarila, da ima minister za zdaj njihovo polno podporo. Imel jo bo, dokler bo delil njihove vrednote in izvajal dogovorjen program, pravi.

Potreben je resen pogovor

Odzvali so se tudi v Levici, kjer interpelacije ne bodo podprli, saj ne bodo pristali, da "politično dinamiko diktira stranka, ki želi zrušiti to vlado ter ki zagovarja privatizacijo in protisocialne ukrepe". Menijo pa, da je nastopil čas, da se koalicija resno pogovori o ministru in poteku zdravstvene reforme. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, interventni zakon namreč ni uspel skrajšati čakalnih vrst, "ampak je zgolj prenesel še več denarja koncesionarjem, kar smo tudi napovedali", zato ga sedaj popravljajo. Ob tem še vedno "čakamo na uvedbo solidarne zamenjave za položnice za dopolnilno zavarovanje, prepoved dvoživk in omejitev koncesij", so dodali.

V Levici bodo delo ministra za zdravje vrednotili po tem, ali njegovi ukrepi prispevajo k reševanju javnega zdravstva ali ne. Zagotovo pa potrebujemo ministrstvo za zdravje, ki bo tudi v praksi izvajalo program koalicije za izgradnjo javnega zdravstva, ne pa programa za njegovo privatizacijo, so dodali.

Ni razloga, da bi se mu odrekli

Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je v odzivu na napoved interpelacije dejal, da trenutno ni nobenega razloga, da ministru podporo odrečejo. "Interpelacija je seveda najmočnejše orodje opozicije, ki jo prav omenjena stranka, ki je večino časa v zgodovini Slovenije preživela v opoziciji, zelo s pridom izkorišča. Seveda je vsaka interpelacija možnost, da opozicija pove, s čim ni zadovoljna, je pa na drugi strani tudi priložnost tako za ministra kot koalicijo, da povemo, v kakšni fazi je v tem primeru zdravstvena reforma," je v izjavi za medije ob robu seje DZ dejal Prednik.

Ob obravnavi tokratne interpelacije bodo po njegovih besedah v SD še enkrat ponovili svoja pričakovanja do te reforme, do ministrstva in ministra. Do interpelacije pa se bodo opredelili, ko bodo videli njeno besedilo, je napovedal.

Na vprašanje, ali ministra za zdravje podpirajo, je odgovoril, da so lani v DZ podprli celotno vlado, tudi ministra za zdravje, in da trenutno ni nobenega razloga, da mu podporo odrečejo. Ob tem je navedel, da so v koaliciji oz. vladi šele eno leto, čeprav se včasih pri določenih reformah oziroma zakonodajnih predlogih pogovarjajo, kot da so za njimi že tri četrtine mandata oziroma cel mandat. Spomnil je tudi, da so v SD ob koncu preteklega leta zahtevali vrh koalicije na temo zdravstva ravno zato, ker so opazili, da sistem in podsistemi v zdravstvu hirajo. Na njem je bila po njegovih besedah predstavljena dobra analiza, pri čemer so se zavezali k neki časovnici, za katero so v SD že takrat opozarjali, da je morda preoptimistična, kar se sedaj izkazuje za resnično. "Vendar to ne pomeni, da bi zaradi neke časovnice morali ministru odpovedati podporo," je poudaril.

Dejal je, da so določeni zakonski predlogi že na mizi in da pri reševanju zdravstvenega sistema ne gre hiteti, saj gre za zelo kompleksen sistem, ki ima težave. Prednik verjame, da bodo do konca mandata - četudi ne bodo pripravili vseh zakonov po časovnici - naredili bistvene premike k temu, da bo zdravstveni sistem boljši.

Glede očitkov v zvezi z interventnim zakonom o skrajšanju čakalnih dob je denimo dejal, da so lahko različne interpretacije, ali gre pri tem, da se čakalne dobe v zdravstvu niso podaljšale, za pozitiven učinek zakona ali ne. "Pozitivna stran je pa to, da sta tudi minister sam in ministrstvo spoznala, da morda ta interventni zakon ne daje takšnih učinkov, kot je sam pričakoval in je zato šel v spremembo zakona," je navedel.