Sodni proces je rezultat obsežnih preiskav proti več deset lokalnim politikom, mafijskim šefom in podjetnikom, ki od lanskega decembra potekajo v italijanski prestolnici. Pokazale so ne le, da je mafija že leta aktivna v Rimu, temveč tudi, da na nek način celo sovlada večnemu mestu.
Obtoženi so domnevno vpleteni v prirejanje razpisov in druge sheme delovanja, katerih namen je bilo "črpanje" denarja, namenjenega javnim storitvam - od pobiranja smeti do sprejemanja beguncev.
Glavni obtoženec v primeru je nekdanji neofašistični terorist Massimo Carminati. Leta 1981 je v streljanju s policijo izgubil oko, zaradi česar se ga je prijel vzdevek Enooki. Prav z njegovo aretacijo decembra lani je postalo jasno, v kolikšni meri so kriminalne skupine infiltrirane v mestnih oblasteh.
Med drugim prisluhi, ki so prišli v javnost, vključujejo besede Carminatijeve desne roke, da je pobiranje denarja, namenjenega beguncem, bolj dobičkonosno kot trgovanje z drogami.
Škandal je močno okrnil ugled italijanske prestolnice in imel politične posledice. Posredno naj bi vodil celo v nedavno razpustitev mestnega sveta, ki je s položaja odnesla župana Ignazia Marina. Ta sicer ni bil osebno vpleten v preiskave, je pa njihov predmet več članov njegove mestne vlade. Očitali so mu tudi preveč mlačno ukrepanje za povrnitev ugleda mesta.
Na današnji prvi obravnavi v rimski sodni palači so prva zaslišanja Carminatija in še približno tretjine obtoženih iz varnostnih razlogov opravili po videokonferenci iz mestnega zapora Rebibbia, tako pa bo tudi v prihodnje. Zaslišanja naj bi sicer izvajali štirikrat tedensko do predvidoma julija prihodnje leto.