Črna kronika

Obtožnica zoper Mirka Tuša pravnomočna

STA
8. 7. 2015, 10.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Obtožnica, ki jo je specializirano državno tožilstvo vložilo zoper lastnika celjske trgovske verige Mirka Tuša in štiri soobtožene zaradi sporne podelitve radijskih frekvenc mobilnemu operaterju Tušmobil, je potem, ko je senat zavrnil ugovore obrambe, pravnomočna. Kdaj se bo začelo sojenje, še ni znano, piše današnje Delo.

Arhiv Svet24

Ljubljansko okrožno sodišče je na zahtevo tožilstva uvedbo sodno preiskavo zoper štiri fizične in dve pravni osebi zaradi očitkov v zvezi s podeljevanjem koncesij za mobilno telefonijo v letu 2006 oz. 2008.

Mirku Tušu in njegovi (zdaj že nekdanji) družbi Tušmobil tožilstvo očita dajanje podkupnine nekdanjemu prvemu možu državne agencije za pošto in telekomunikacije (Apek) Tomažu Simoniču, tega pa bremeni obtožba o zlorabi uradnega položaja in jemanja podkupnine, saj naj bi bil Tušmobilu pred leti brezplačno podelil frekvence v zameno za stanovanje.

V sodni preiskavi sta se poleg Tuša in Simoniča znašla tudi Gorazd Lukman in njegovo podjetje GM Invest ter Miha Vodopivec, šef družbe Vopex iz Postojne, ki Tuševim trgovinam dobavlja kruh in slaščice. A se tožilstvo po končani sodni preiskavi ni odločilo za nadaljnji pregon GM Investa, tako da je obtožbo vložilo le zoper Tuša, Simoniča, Vodopivca in Lukmana ter pravno osebo Tušmobil.

Hišne preiskave so bile izvedene februarja 2011, sodna preiskava pa je bila uvedena junija 2013. Po končani preiskavi je tožilstvo 18. marca letos vložilo obtožbo, zoper katero so bili vloženi ugovori, ki pa jih je zunajrazpravni senat zavrnil, tako da je postala obtožnica pravnomočna. Datum predobravnavnega naroka bo znan predvidoma jeseni.

Za kaznivo dejanja jemanja podkupnine je sicer predpisana kazen zapora do osem let, za kaznivo dejanje dajanja podkupnine do pet let, za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic pa do osem let zapora.