Slovenija

Največ nepravilnosti pri policijskih pridržanjih povezanih z izpolnjevanjem dokumentacije

STA
8. 7. 2015, 10.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Predstavniki Državnega preventivnega mehanizma, ki opravljajo nadzore o spoštovanju konvencije proti mučenju in poniževalnemu ravnanju, so lani obiskali 15 policijskih postaj in Center za pridržanje Ljubljana, kjer so preverjali ustreznost postopkov in prostorov za pridržanje. Največ nepravilnosti so odkrili pri izpolnjevanju dokumentacije.

Arhiv Svet24

Skupina Državnega preventivnega mehanizma, ki so jo sestavljali predstavniki varuha človekovih pravic in predstavniki nevladnih organizacij, je na vsaki izmed postaj preverila ustreznost prostorov za pridržanje, intervencijskih vozil, prostorov za obiske, prostorov policistov, intervencijskih vozil ter dokumentacije, ki jo morajo policisti izpolniti ob pridržanju.

Kot je razvidno iz poročila, je skupina še največ nepravilnosti zaznala pri izpolnjevanju dokumentacije, čeprav na splošno ugotavlja, da je ta večinoma skrbno urejena.

Skupina je pri nekaterih naključno izbranih primerih ugotovila, da iz dokumentacije ni bilo jasno razvidno, v katerih prostorih je bila pridržana oseba. V nekaterih primerih ni bilo razvidno, kaj se je z osebo dogajalo v določenem časovnem obdobju ali pa kdaj ji je bil vročen sklep o pridržanju. Prav tako v nekaterih primerih ni bilo jasno, ali je bila pridržanemu ponujena voda oziroma ali mu je bila dana posteljnina.

Na omenjene nepravilnosti je skupina opozorila pristojne, ob tem pa, kot izhaja iz poročila Državnega preventivnega mehanizma, dobila zagotovilo, da bodo policisti opozorjeni, da je treba dokumentacijo izpolnjevati natančno. Na nekaterih policijskih postajah so obljubili tudi posebno izobraževanje za policiste na to temo.

Glede prostorov za pridržanje je skupina ugotovila, da so ti večinoma ustrezno opremljeni in osvetljeni, prav tako da so ustrezno urejeni toaletni prostori. Le za policijsko postajo Šiška so ugotovili, da toaletni prostori nimajo tekoče vode in da ne deluje splakovanje.

Prav tako po ugotovitvah skupine na vseh policijskih postajah v prostorih za pridržanje nimajo zagotovljenega audio in video nadzora. Zato je skupina policiji svetovala, naj omenjeni nadzor, ki je "dodatna varovalka zoper grdo ravnanje s pridržanimi osebami", zagotovi. Pri tem so, kot izhaja iz poročila, na policijskih postajah večinoma navajali, da za to nimajo potrebnih sredstev.

Pri pregledu delovnih prostorov policistov je skupina ugotovila, da policisti večinoma delajo v dobrih delovnih razmerah. Izjemi sta policijska postaja Trebnje, "kjer so garderobni prostori premajhni, moški in ženski prostori pa niso ločeni", in policijska postaja Logatec, "kjer ni dovolj pisarn za delo, policisti pa tudi nimajo na voljo opreme za video in zvočno snemanje".

Državni preventivni mehanizem je neodvisen organ, ki preverja ravnanje s tistimi, ki jim je bila odvzeta prostost. Ti so med drugim nameščeni v zavodih za prestajanje kazni zapora, na varovanih oddelkih v socialno-varstvenih zavodih, oddelkih pod posebnim nadzorom v psihiatričnih bolnišnicah, vzgojnih zavodih za mladoletnike in v azilnem domu.

Naloge državnega preventivnega mehanizma, ki jih opredeljuje opcijski protokol h konvenciji Združenih narodov proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju, izvaja varuh človekovih pravic, v dogovoru z njim pa tudi nevladne organizacije.