Slovenija

Slovenski zapori z dobrimi fitnesi in slabim pohištvom

STA
8. 7. 2015, 10.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Državni preventivni mehanizem (DPM) si je v okviru svojih obiskov ogledal tudi slovenske zapore, kjer ugotavljajo predvsem dotrajanost opreme in ponekod tudi slabše bivalne pogoje, kar pa je pogosto posledica skromnih finančnih razmer in dotrajanosti stavb. V zavodih so kljub temu dovzetni za priporočila DPM in se trudijo izboljšati razmere.

sta

DPM opravlja naloge po opcijskem protokolu h konvenciji Združenih narodov proti mučenju in poniževalnemu ravnanju. V okviru obiskov raznih zavodov so predstavniki varuha in nevladnih organizacij lani obiskali tudi nekaj zaporov.

Nenapovedano so obiskali ljubljanski zapor in njegov odprti oddelek na Igu ter odprti oddelek mariborskega zapora Rogoza, napovedali pa so se za obisk novogoriškega oddelka koprskega zapora, ženskega zapora na Igu ter celjskega zapora.

Skupina si je ogledala vse zaporske prostore in se pogovorila z vsemi zaprtimi osebami, ki so to želeli. Pregledali so tudi relevantno dokumentacijo in se pogovorili z vodstvom.

V Novi Gorici je skupina DPM ugotovila, da so prostori čisti, a so materialne razmere, predvsem zaradi starega kovinskega pohištva in stare zgradbe, relativno slabe. Prav tako so bivalni prostori pripornega oddelka utesnjeni, v njih je malo dnevne svetlobe. Opozorili so tudi na potrebno namestitev zaves v tuširnici, a so iz zavoda sporočili, da so to že uredili.

Je pa v zaporu dobro poskrbljeno za fitnes, ob obisku DPM je bil čist in prezračen, piše v poročilu DPM. Pohvale gredo tudi na račun dejstva, da imajo zaprti možnost relativno dolgega zadrževanja na notranjem dvorišču.

Prenovljen fitnes imajo na voljo v ljubljanskem zaporu, kjer pa se že dolgo spopadajo s prezasedenestjo dela za obsojence in dotrajanostjo prostorov, a v investicije ne morejo zaradi že kroničnega pomanjkanja finančnih sredstev. Prav tako jih pesti kadrovsko pomanjkanje.

Je pa skupina DPM ugotovila, da so na odprtem oddelku na Igu zamenjali iztrošeno pohištvo. Še vedno pa ostajajo stara lesena okna, ki ne tesnijo, ob večjih nalivih voda tudi zamaka.

Tudi v celjskem zaporu večjih investicij od prejšnjega obiska DPM ni bilo. Zavod sicer meni, da je nujno treba obnoviti kuhinjo, vendar sredstva za obnovo niso odobrena. Direktorica je prav tako pojasnila, da zavoda ni smiselno obnavljati, saj bi bilo treba zgraditi novega.

Pohištvo je zelo dotrajano tudi v murskosoboškem oddelku mariborskega zapora, predvsem železna ležišča in železne omare.

DPM je pregledovala tudi možnosti izobraževanja zaprtih ljudi, a ugotavljajo, da je nizko vključevanje v izobraževalne programe praviloma posledica slabega materialnega stanja obsojencev, saj so programi plačljivi. Je pa denimo na odprtem oddelku na Igu eden od obsojencev pridobil izpit za avtomobil, eden pa za voznika tovornega vozila.