Črna kronika

Policija ne bo prijavila "onesnaževalcev" na Petišovskem polju

STA/M.J.
9. 6. 2015, 11.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na podlagi ugotovitev Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, da so bili na Petišovskem polju odloženi le nenevarni odpadki, policija ne more podati kazenske ovadbe, zato je primer sklenila s poročilom na okrožno državno tožilstvo, sporočajo z policijske uprave Murska Sobota.

Arhiv Dolenjski list

Nacionalni laboratorij je analiziral odpadke, ki so jih izkopali 1. in 2. aprila na območju naselja Petišovci, odpadki pa so bili ustrezno odstranjeni, je v sporočilu za javnost še zapisala predstavnica uprave za odnose z javnostmi Suzana Rauš.

Da naj bi ob sanaciji vrtin Pt-95 in Pt-39 leta 2006, v času Nafte Geoterm, na območju Petišovcev zakopali nekaj tisoč kilogramov nevarnih kemikalij, je v pismu direktorju Petrola Geoterm sporočila občanka decembra lani in se pri tem sklicevala na izjave nekdanjih zaposlenih v Nafti. V Petrochemu so se za izkop odločili tudi zaradi očitkov civilne iniciative Ustavimo fracking v Sloveniji, ki jim je očitala več nepravilnosti pri dejavnostih, povezanih s pridobivanjem plina na tem območju.

Predstavnik civilne iniciative Ustavimo fracking v Sloveniji Mihael Kasaš je ob današnjem sporočilu policije za STA povedal, da sami, kljub prošnjam, še vedno niso dobili nobenih rezultatov analiz in da zato zadeve ne morejo komentirati, oglasili pa se bodo takoj, ko bodo imeli ustrezne podatke.

Petrol Geoterm je rezultate analize nacionalnega laboratorija iz Maribora predstavil že 19. maja, v njej pa je, kot pravijo v družbi, zapisano, da v izkopani zemlji ni bilo nevarnih kemikalij, nevarnih zdravju ljudi in okolju, pač pa le gradbeni odpadki.

Izkop, ki je stal okoli 40.000 evrov, je plačal Petrol Geoterm, izkopali pa so zemljino na območju 35 krat 25 metrov in tri metre v globino.