Črna kronika

Zaradi napada bo leta sedel v zaporu

T. Jakše Gazvoda
6. 11. 2014, 20.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Majski krvavi obračun na novomeški avtobusni postaji je dobil delni sodni epilog. Glavni napadalec, 19-letni Jaka Prešeren, ki je z nožem zabodel Blaža Trščinarja, lažje pa poškodoval Klemna Simončiča, je bil namreč obsojen na enotno kazen: šest let in deset mesecev zapora, kar je le en mesec manj, kot je predlagalo tožilstvo.

T. Jakše Gazvoda

Drugemu napadalcu, 21-letnemu Davorinu Brulcu, ki je imel pri napadu občutno manjšo vlogo, bodo kazen izrekli 20. novembra, saj je na nadaljevanju predobravnavnega naroka krivdo presenetljivo priznal. Prvič je namreč ni, je pa zanj tožilka Renata Brodarič Trentelj s preklicem pogojnih kazni predlagala enotno kazen štiri leta in deset mesecev zapora.

Odvetnik Luka Jukič je opozoril, da je obdolženi Jaka Prešeren otroštvo preživljal z nasilnim očetom alkoholikom, kar je močno vplivalo na njegovo osebnost, saj je bil kot otrok neprestano priča nasilju. Hkrati je opozoril na stopnjo alkohola v krvi obdolženega, ki bi bila lahko tolikšna, da Prešeren morda niti ni v celoti razumel pomena svojega ravnanja, pri čemer je treba upoštevati njegovo toleranco na dražljaje. Že izvedenka je ugotovila, da ima Prešeren nizek prag tolerance na frustracije in na proženje agresivnosti. A je hkrati zaključila, da je bil zmožen razumeti pomen svojih dejanj in imeti v oblasti svoja ravnanja, tako da se je zavedal, da so vbodne rane nevarne za življenje.

Tako Prešeren kot Brulc sta bila tistega popoldneva pijana: pri Prešernu naj bi bila koncentracija alkohola v krvi v času obračuna na avtobusni postaji v razponu od 1,45 do 2,2 g/kg, pri Brulcu pa od 2,13 do 3,1 g/kg.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

In obtožba? Prešerna bremeni kaznivo dejanje povzročitve hude telesne poškodbe, ko je 9. maja Jasmina Krdžalića v lokalu Dioniz v Novem mestu tako močno s pestjo udaril po obrazu, da mu je zbil tudi dva zoba, glavnina obtožnice pa se nanaša na dejanje, ki se je zgodilo 16. maja na novomeški glavni avtobusni postaji. Brulc je najprej ob prisotnosti Klemna Jurkoviča in še enega Roma začel groziti Blažu Trščinarju s solzivcem. Potem je Jurkoviča poslal v bližnji lokal po Jako Prešerna, ki je z njim prišel do Trščinarja ter slednjemu grozil z nožem. Ta se je ustrašil in začel bežati, a sta ga Brulc in neznani Rom ulovila. Brulc ga je poskušal poškropiti s solzivcem, a je Blažu razpršilo uspelo zbiti iz rok. Potem je Brulc Trščinarja objel od zadaj, Jaka pa ga je z nožem na preklop, ki je imel 10-centimetrsko rezilo, zabodel v predel srca. Poškodbe so bile zelo hude in Blaž bi brez takojšnje zdravniške pomoči umrl.

Napad na Blaža je opazil Klemen Simončič, ki je poskušal pomagati prijatelju, zato je posegel vmes, a se je Jaka z nožem spravil še nadenj. Dvakrat je zamahnil proti njemu in mu povzročil dve plitvejši vbodni rani na prsnem košu in trebušni steni. Poškodbe so bile označene kot lažje.   

Za Prešerna in Brulca je obremenilna tudi njuna kriminalna preteklost, saj ne gre za dva nedolžna mladeniča. Prešernu je bil pred dvema letoma zaradi ropa, velike tatvine, nasilništva in grožnje izrečen vzgojni ukrep oddaje v prevzgojni dom, ki je bil le tri mesece pred obračunom na avtobusni postaji spremenjen v nadzorstvo organa socialnega varstva, Brulc pa je bil od aprila do decembra lani kar štirikrat pravnomočno kaznovan za premoženjske delikte. Tudi zato preklic pogojnih kazni.