Slovenija

Zametki slovenskega letalskega muzeja

6. 11. 2014, 18.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

V potniškem terminalu Letališča Jožeta Pučnika je že nekaj let predstavljen del slovenske letalske zgodovine. Včeraj pa je bila na ogled postavljena še ena mini razstava kluba Aquila Air Adventures.

Miro Majcen

Na Letališču Jožeta Pučnika si lahko ogledate zbirko štirih starodobnih letal, in sicer jadralnih letal Vrabec in Jastreb 54 ter replik »normalnega letalnega aparata« in letala Eda 5. Včeraj pa so v prostorih, ki jih je pred časom zapustila Nova Ljubljanska banka, odprli mini stalno letalsko razstavo, ki jo je pripravil klub Aquila Air Adventures.

Miro Majcen

Razstava vključuje tako fotografije kot predmete, prikazuje pa čaroben svet letalstva in dejavnost kluba Aquila Air Adventures. »Med zanimivejšimi eksponati so model kokpita letala Airbus A320, zvezdasti motor starinskega letala Gavron, prerez letalskega motorja, opremi za vojaškega in civilnega pilota, instrumenti in instrumentalne table, risbe in fotografije. Pričakuje se, da bo največ pozornosti požel simulator letenja v modelu letala Sogo Galeb g2, kjer se bo mogoče vživeti v svet, kot ga doživljajo piloti. Da bo vzdušje pristnejše, bo poskrbela zvočna povezava s kontrolo letenja v realnem času. Najmlajšim bo na voljo tudi otroški kotiček,« je za Svet24 povedal pilot in predsednik kluba Aquila Air Adventures Primož Jovanović.

Miro Majcen

Ogled razstavnega prostora je brezplačen, plačljiva bo le uporaba simulatorja. Prostor bo na veselje letalskih navdušencev odprt vse dni v letu. Vodja korporativnega komuniciranja v Aerodromu Ljubljana Brigita Zorec je ob tem za Svet24 dodala, da interaktivna razstavna vsebina bogati ponudbo in podobo ljubljanskega letališča. »Prepričani smo, da bo vzbujala zanimanje tako med naključnimi potniki in obiskovalci ter zaposlenimi letališča kot med navdušenci in poznavalci letalstva. Postavitelji razstave ne skrivajo želje, da bi ta razstavni prostor v prihodnosti razvili v letalski muzej, ki bi primerno predstavljal dosežke slovenskega letalstva in dostojno ohranjal ta pomemben del slovenske zgodovine,« pravi Zorčeva.

Razstava nedvomno ne bo navdušila le letalskih navdušencev, temveč bo vsem, ki si jo bodo ogledali, razkrila tančico zametkov slovenskega letalstva.