Kako deluje zračni filter v avtomobilu in kako ga zamenjati

##IMAGE-3033759##
Motor za delovanje potrebuje iskro, gorivo in dovolj kisika. Vžigalna svečka ustvarja iskre, te v zgorevalni komori vžgejo mešanico goriva in zraka v motorju. Nastala sila pri zgorevanju goriva potisne bat nazvdol, kar požene motor. Pri tem igra pomembno vlogo zračni filter, ki filtrira zrak in prepreči večjim delcem, da bi vstopili v valje motorja in jih tako poškodovali. V valje lahko tako vstopi zadostna količina kisika, na motorju pa se ne nabirajo usedline.
Zračni filter najdete zlahka, in sicer se nahaja v prostoru za motor, po navadi v zlahka dostopni škatli. Prepoznali ga boste po debeli plastični dovodni cevi, ki na eni strani vodi v škatlo, na drugi pa ima odprt konec. To škatlo lahko pri večini vozil odprete brez uporabe orodja. Lahko pa je zaprta z vijaki oz. sponkami, ki jih je potrebno odviti oz. sprostiti. Pod pokrovom škatle se nahaja zračni filter – ta je obročaste, valjaste ali pravokotne oblike. Sestavljen je iz tesnila iz gume, ki je povezana z režastim papirjem v obliki pahljače. Zračni filter je v škatli nameščen tako, da zrak teče samo v eno smer. Zrak se pretaka po filtrirnem elementu, ki ga temeljito očisti. Vse ostale nečistoče, ki zaidejo vanj, tam tudi ostanejo (npr. prah, cvetni prah, usedline, umazanija itd.)
Normalno je, da se zračni filter sčasoma zamaši, kar je nemogoče preprečiti, zato je pomembno, da ga redno menjujemo v sklopu rutinskega vzdrževanja avtomobila, in sicer približno na vsake 20.000 km – lahko prej ali kasneje, odvisno od vrste in onesnaženosti filtrirnega elementa. Sicer zračni filter verjetno nikoli ne bo zamašen do te mere, da bi bil neprodušen, a redna menjava je pomembna iz številnih razlogov. Velika slabost zamašenega zračnega filtra je namreč v tem, da se poraba goriva znatno poveča. V kolikor vaš avto naenkrat porabi dvakrat ali celo trikrat več bencina kot prej, je vzrok zamašen zračni filter. Ravno zaradi tega je še kako pomembno, da ga menjate v rednih intervalih, ki jih je določil proizvajalec vašega vozila. Filtrirnih elementov ni mogoče očistiti, saj papir ni zasnovan tako, da bi iz njega laho odstranili umazanijo in ostale delce. Na srečo pa to tudi ni potrebno, saj so zračni filtri poceni (približno 12 EUR), njihova zamenjava pa enostavna in z nekaj znanja jo lahko opravite tudi sami. Priporočljivo je, da zračni filter zamenjate spomladi po koncu zime, saj se umazanija na filtru nabira skozi vse leto. Novi filter bo avto pripravil na toplo sezono. Pri menjavi je potrebno očistiti tudi škatlo, v kateri se nahaja, saj je ta lahko naoljena – oljni vod in tesnilo namreč lahko puščata, kar ima za posledico, da motor sesa zrak, ki vsebuje olje, ta pa lahko zamaši novi zračni filter. Poleg zračnega filtra obstajajo še tudi drugi filtrirni elementi v notranjosti avta, ki jih je prav tako potrebno redno menjavati, saj to zagotavlja neprestano čist zrak v avtu, brez delcev cvetnega prahu in umazanije. Na srečo so tudi ti elementi poceni. Z zamenjanimi filtri bo avto tudi lažje prestal tehnični pregled.
Postopek zamenjave zračnega filtra je sledeč:
1 - Postavite avto na ravno površino in ga blokirajte z ročno zavoro.
2 - Odprite pokrov motorja in najdite plastično škatlo, kjer se nahaja filter. Običajno je na vidnem mestu in zlahka dostopna. Opazili boste tudi plastično dovodno cev, ki na eni strani vodi v škatlo, na drugi pa ima odprt konec.
3 - Odstranite pokrov plastične škatle. V ta namen odvijte oz odpahnite vse vijake ali sponke, ki onemogočajo dostop do zračnega filtra.
4 - Vzemite ven zračni filter in ga preglejte.Bodite pozorni na onesnaženje in poškodbe oz. deformacije na površini filtra.
5 - Pred namestitvijo novega filtra očistite dno škatle.
6 - Vstavite nov zračni filter. Gumijasto tesnilo na robovih ima funkcijo, da filter čvrsto postavite na njegovo mesto.
7 - Postavite pokrov nazaj na njegovo mesto in pritrdite vijake ali sponke, ki ste jih prej odstranili.
Zračni filter je pomemben element v vozilu. Če ga ne zamenjate pravočasno, se motor hitreje obrabi in na njem se naberejo nanosi. Da je čas za njegovo zamenjavo boste opazili ob povečani porabi goriva ali težjemu zagonu in grobemu delovanju motorja, zato je še kako pomembno, da ga zamenjate pravočasno in tako poskrbite za brezhibno delovanje motorja.
Viri informacij:
https://www.avtodelionline.si/rezervnideli/zracni-filter
https://sl.med-auto.com/samodejno-popravilo/kako-zamenjati-zracni-filter.html
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se