© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Gradbeništvo malo drugače - tiskani beton


lokalno
31. 3. 2014, 13.30
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

slika_1.jpg
Arhiv Lokalno.si
SLIKA 1
slika_7.jpg
Arhiv Lokalno.si
slika_3.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na Srednji gradbeni in lesarski šoli Novo mesto dajemo poleg pridobivanju osnovnega teoretičnega strokovnega znanja velik poudarek tudi praktičnemu delu tako v šolskih delavnicah kot tudi pri delodajalcih. S slednjimi ne sodelujemo le z izvajanjem praktičnega usposabljanje pri njih, ampak le-ti večkrat za naše dijake organizirajo tudi strokovna predavanja in delavnice. Ker je spoznavanje dijakov z novimi, sodobnejšimi trendi, materiali, orodji in postopki, ki sledijo zahtevam potrošnikov, naša prvotna naloga, sta učitelja praktičnega pouka Franc Struna in Mirko Gorenc v sodelovanju z lokalnim samostojnim obrtnikom, našim bivšim dijakom, ki se je izobraževal za poklic zidarja, Denisem Osmanovićem, pripravila dvodnevno delavnico o tiskanem betonu. Po končanem šolanju se je sam izobraževal preko spleta in spoznaval skrivnosti tiskanega betona pri raznih tujih izvajalcih. Povezal se je tudi s proizvajalcem materiala, ki ga uporablja pri svojem delu, le-ta pa mu nudi tudi strokovno in tehnično pomoč pri doseganju čim boljših rezultatov.

Delavnice, ki je potekala v šolskih delavnicah, so se udeležili dijaki drugega letnika poklicnega izobraževanja, smer zidar.

Dekorativni tiskani beton je posebna cementna mešanica betona, ki ustvarja 3D videz, uporabljamo pa ga lahko za zunanje ali notranje površine, tla ali stene, terase, bazene, kamine, dimnike …, pa tudi za izdelavo klopi, miz, fontan, stebrov …

Dijaki so tako spoznali sodobne trende obdelave betona, tehnologijo, materiale in orodja, ki so potrebni za tovrstno delo. Preizkusili so se v pripravi betona, s pomočjo gumijastih modelov so nato vtisnili različne vzorce, jih obarvali in nazadnje končni izdelek zaščitili pred različnimi vremenskimi nevšečnostmi.

                                                                                    Suzana Kumelj Bračič, prof

Dijaki so svoje nove izkušnje tudi opisali.

Podlago smo naprej namazali z lepilom flex stone in počakali, da se je lepilo posušilo. Kalup smo namazali s tekočino proti sprijemanju betona s kalupom in nato odtisnili željen motiv na podlago. Ko se je posušilo, smo na odtisk s čopičem in gobo nanesli barve, nato pa vse skupaj premazali z emulzijo za tiskan beton. Naslednji dan smo vse skupaj premazali še z zaključnim premazom proti udoru vode ter za boljši sijaj.

Spoznal sem, da tiskan beton ponuja veliko cenejše, pa nič manj kvalitetne izdelke in prepričan sem, da je to velik napredek v gradbeništvu. S takšno dejavnostjo bi se ukvarjal tudi jaz.

Zelo mi je všeč, da sem se naučil nekaj novega. Saj veste, kaj pravijo: Več znaš, več veljaš.

                                                                                               Žan Bratkovič, LG2C

Najprej smo zamešali posebno mešanico betona z vodo,da je bila skoraj suha mešanica. Nanesli smo jo na predhodno obdelano podlago približno 2-3 cm na debelo. Nato sva potresla barvo v prahu, da bi se potem poznali odtenki. Počakala sva, da se malo posuši in nato poškropila s tekočino proti sprijemanju po kalupu. Začela sva odtiskati model zidakov na beton. Odtiskala sva valovit vzorec, iz katerega sva izrezala zidake, ki sva jih nato še prebarvala z rdečo barvo in posivila rege. Kamen je imel sivo-črno-rdeč odtenek in sva takega tudi pustila. Ko se je barva posušila, sva premazala še z emulzijo,naslednji dan pa še z lakom, da so barve bolj čiste in izrazite in odporne proti vremenskim nevšečnostim.

Naučila sva se, da ni potrebno uporabljati drage materiale (kamen) in da lahko videz kamna ali lesa dosežemo na enostaven in cenejši način, kar pa je danes velika prednost.

                                                                                        Mitja Škedelj, Jure Mihelčič

Spodnje slike končnih izdelkov delodajalca so bile navdih in spodbuda dijakom za ustvarjanje in delovno vnemo. (Fotografije od 1 do7)

Končni izdelki dijakov. (Fotografije od tb1 do tb 7)

Utrinke z delavnice si lahko pogledate tudi v filmu (avtor Mirko Gorenc, prof.):


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.