© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dobre prakse naravi prijaznega kmetijstva v območjih Nature 2000


tednik
Senka Dreu
16. 2. 2022, 05.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V vseslovenski projekt LIFE-IP NATURA.SI je vključenih tudi pet štajerskih območij Nature 2000 v skupni površini dobrih 16.000 hektarjev.

1644841535_sd-naravi_prijazno_kmetijstvo01.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Gre za območja Boč–Haloze–Donačka gora v izmeri 10.882 hektarjev, Volčeke s 104, Ličenca pri Poljčanah z 2.727, Dravinjska dolina s 1.911 in Dravinja s pritoki v velikosti 542 hektarjev. Čeprav vseh pet območij leži v isti statistični regiji, pa je narava v njih izjemno pisana in raznolika, pravi Vesna Stanić iz sodelujočega Zavoda Štirna.

Odstranjevanje škodljivih invazivk

Posebna pozornost je posvečena gozdovom, natančneje ohranjanju njihove pestre naravne sestave, posebnih gozdnih habitatnih tipov, izločanju ekocelic iz gospodarjenja ter zviševanju količine odmrle lesne mase. Določene usmeritve, tako Staničeva, so prejeli revirni gozdarji, ukrepi pa so v usklajevanju in se bodo izvajali v sodelovanju z lastniki gozdov.

Med aktivnostmi projekta, ki že tečejo, sodi tudi odstranjevanje invazivnih tujerodnih rastlin, kot sta japonski dresnik in topinambur (na fotografiji), ob reki Dravinji in izlov raka trnavca v rokavih reke Drave. »Akcija odstranjevanja topinamburja na primer je, potem ko so kmetje pokosili travo in pospravili pridelke, potekala na eni izmed zadnjih lokacij v Dravinjski dolini, kjer se še pojavljata metulja – temni in strašničin mravljiščar. Gosta razrast te gomoljaste rastline je namreč mejila na travnik, kjer uspeva zdravilna strašnica, hranilna rastlina teh metuljev. Z odstranjevanjem smo skušali izboljšati in povečati njihov življenjski prostor.«

Rak trnavec mora iz Drave

Pred šestimi leti smo v Sloveniji prvič odkrili prisotnost tujerodne vrste raka trnavca, ki prenaša bolezen račje kuge in negativno vpliva na ribolovna območja, s čimer povzroča tako škodo v naravi kot ribištvu. Od takrat različne organizacije spremljajo vrsto in izvajajo številne aktivnosti za zmanjšanje njegove prisotnosti. »V okviru našega projekta Zavod za ribištvo Slovenije od konca lanskega septembra izvaja izlov raka trnavca v gramoznicah v rokavih reke Drave, ki velja za eno najbogatejših območij Nature 2000 v Evropi.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.