Dan živali – dan za nikogaršnje mačke

Na 4. oktober, ko goduje sveti Frančišek Asiški, po vsem svetu obeležujemo mednarodni dan živali. Nanj so se preteklo soboto spomnili tudi v Črnomlju, kjer je Društvo za zaščito živali (DZZŽ) Bele krajine skupaj z organizatorji sejma vzajemnosti in kreativnih idej Smnj-na-plac! priredila Dan živali, na katerem so obiskovalcem predstavili perečo problematiko brezdomnih živali v Beli krajini.
Pomagajo živalim in ljudem
Osnovni namen DZZŽ Bele krajine je prizadevanje za spoštovanje pravic vseh vrst živali ter osveščanje lokalne in širše javnosti o pomenu sožitja med človekom in živalmi. Poleg oskrbi živali tako veliko svojega časa posvetijo osveščanju šolarjev in pomoči posameznikom, ki so se znašli v stiski oziroma potrebujejo znanje s področja varstva in zaščite živali.
„Z različnimi akcijami na področju varstva in zaščite živali prispevamo k dvigu kvalitete življenja, ne le živali, temveč tudi prebivalcev Bele krajine, saj s svojim delovanjem in pristnostjo v lokalnem okolju vplivamo tudi na vzgojo in osveščanje posameznikov ter s tem prispevamo k bolj humanemu odnosu do živali,“ nam je zaupala Ana Kukič, predsednica društva, ki bo decembra praznovalo drugi rojstni dan.
Aktivni člani društva so do sedaj začasno namestili 35 psov, od tega 14 mladičev do štirih mesecev starosti, ki so v nov dom odšli cepljeni, označeni, veterinarsko pregledani ter v primerih, da so dosegli ustrezno starost, tudi sterilizirani ali kastrirani. „Vsi psi so bili oddani s posvojitveno pogodbo, kar omogoča sledljivost in kontrolo stanja psov po oddaji. Začasništvo se je v praksi izkazalo kot izredno pozitivna oblika oskrbe, saj so bili psi v vseh primerih nameščeni v domove izkušenih članov, kjer so bili deležni prve socializacije.“
A medtem ko je področje zapuščenih psov pri nas razmeroma dobro urejeno – večino sprejme novomeško Zavetišče Turk, društvo pa v dogovoru z njimi namešča le pse, ki potrebujejo večjo podporo, socializacijo ali oskrbo – je zgodba nelastniških mačk povsem drugačna.
Brezdomne mačke redko dočakajo starost dveh let
Ker je zavedanje o pomenu sterilizacij in kastracij živali in s tem preprečevanja neželenih legel v Beli krajini kljub trudu društva še vedno v povojih, se nemalokrat zgodi, da iz enega zavrženega mačjega mladiča nastane prava kolonija mačk, ki sicer živijo v bližini ljudi, ki jih občasno hranijo, vendar pa niso lastniške. Ravno problematika teh nikogaršnjih mačk je na območju Bele krajine velik problem, saj so zabeležili ogromno število prostoživečih nesteriliziranih oziroma nekastriranih muc. V društvu so se zato odločili, da bodo prva leta delovanja vsa finančna sredstva, ki jih pridobijo s članarinami, donacijami, prispevki, zbiranjem odpadnega papirja in prodajo lastnih izdelkov, namenili oskrbi prostoživečih muc.
„Za te žvali ni poskrbljeno, navadno umirajo pri starosti enega leta, prenašajo mačje bolezni kot sta mačji aids in levkoza in posledično predstavljajo tudi veliko socialno in osebnostno stisko za ljudi, ki za njih skrbijo oz. jih hranijo, saj se njihovo število brez strokovnega ukrepanja nenehno povečuje,“ opozarja Kukičeva.
V društvu se trudijo "razbijati" takšne mačje kolonije oziroma s sterilizacijami in kastracijami vsaj omejevati nezaželena legla. V dveh letih so tako opravili več kot 60 sterilizacij in kastracij, pregledov in zdravljenj mačk ter v začasne in stalne domove namestili približno 50 mačjih mladičev, ki so imeli možnost socializacije in življenja s človekom ter drugimi živalmi. Začasnim skrbnikom živali, ki čakajo na nov dom, pomagajo z nakupom hrane in plačilom veterinarskih storitev.
„Pri oddaji mačjih začasnikov pomagamo vsem, ki se na nas obrnejo po pomoč, vendar so naše zmožnosti na žalost omejene, tako na finančni ravni kot tudi na bazi prostovoljstva. Aktivnih članov nas je trenutno manj kot deset, še manj pa je prostovoljcev, ki so pripravljeni začasno, torej do oddaje v stalne domove, nameščati brezdomne živali, predvsem muce,“ še pravi predsednica društva.
Obiskovalci Smnja so se izkazali z dobrodelnostjo
Preteklo soboto so mladi belokranjski ustvarjalci skupaj z DZZŽ in obiskovalci sejma vzajemnosti in kreativnih idej Smnj-na-plac! izkoristili sončen popoldan za druženje, deljenje nasvetov o oskrbi živali, ustvarjanje žverc in igrač za domače ljubljenčke ter predvsem za dobra dela.
„Izkušnjo sobotnega sejma Smnj-na-plac! lahko označim le kot presežek - v dobrodelnosti, ustvarjalnosti mladih obiskovalcev, v dobri volji in pozitivnem duhu vseh sodelujočih. Novi in stari obrazi so ponovno ustvarili vzdušje, zaradi katerega sejem sploh je, kar je - povezovalnica pozitivne ustvarjalnosti za vse,“ je bila nad dogajanjem navdušena pobudnica sejmov, Urša Pogačnik.
„V DZZŽBK smo izredno veseli, da smo lahko sodelovali pri sami izvedbi dogodka, predstavili svoje aktivnosti, zbirali donacije za zapuščene in zavržene živali ter poskrbeli za večjo promocijo našega delovanja. Tovrstna sodelovanja pozdravljamo z velikim navdušenjem. e enkrat lepa hvala ekipi Smnj na plac, ki nas je povabila k sodelovanju in seveda zahvala tudi vsem obiskovalcem, ki so podprli naše delovanje in trud,“ je dodala Kukičeva.
Obiskovalci sejma so v Dobrodelno košarico podarili kar nekaj mačje hrane, s katero bodo nahranili prostoživeče muce, z nakupom srečk in društvenih izdelkov pa so društvu namenili tudi 120 €, ki jih bodo v celoti porabili za reševanje mačje problematike.
Kako lahko pomagate DZZŽ Bele krajine?
•Z začasnim nameščanjem živali, ki potrebujejo nov dom
•S finančno donacijo
•Z nakupom društvenih izdelkov
•Z donacijo hrane, opreme in igrač za živali
•Z zbiranjem starega papirja, ki ga lahko oddate v zabojnik pri veterinarski postaji
Več informacij o delovanju društva in živalih, ki iščejo nov dom, najdete na Facebook strani Društva za zaščito živali Bele krajine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se