Živalsko krvodajalstvo: Ko kri drugega kosmatinca reši življenje
Ker smo v Sloveniji še vedno brez veterinarske krvne banke, smo pri preskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živalske krvodajalce. Ste kdaj pomislili, od koga je vaš ponesrečeni kosmatinec dobil kri, ki mu je po nesreči rešila življenje? Najbrž ne, toda veterinarji pri večjih operacijah pogosto potrebujejo kri darovalcev, da lahko uspešno opravijo poseg. Krvodajalstvo je torej dobrodelno tudi pri psih in mačkah.

Običajno imajo veterinarji svoje »dobavitelje«, torej po potrebi odvzamejo kri svojim psom in mačkam, pa tudi štirinožnim ljubljenčkom od sorodnikov, prijateljev in znancev. V želji po bolj preglednem vseslovenskem sistemu in solidarnostnem povezovanju so se leta 2018 štiri veterinarke: Metka Šimundić, Darja Pavlin, Tina Roškar in Alenka Kropivšek lotile projekta Tačka daruje in začele pripravljati enotno spletno bazo pasjih oziroma mačjih krvodajalcev.
Njihovo pobudo je pozdravila Veterinarska zbornica Slovenije in se odločila projekt tudi finančno podpreti, tako da pokriva večino njegovih stroškov. Transfuzija je največkrat potrebna pri psih, ki so bili udeleženi v večjih nesrečah, pri zastrupitvah, boleznih, ki povzročajo razgradnjo krvi ipd. Pogosteje jo potrebujejo psi kot mačke, čeprav tudi število mačjih bolnikov v zadnjem času močno narašča.
Kot razlaga Roškarjeva iz ljubljanske klinike Moj Vet, so v bazi zapisane registrirane, preverjene in testirane živali z določeno krvno skupino; ko nekdo potrebuje denimo pasjo kri, s pomočjo podatkov v bazi enostavno poišče ustrezno žival, pokliče lastnika in ga prosi, da psa čimprej pripelje.
V Ljubljani dobro, drugje manj
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se