Zdravje
Kaj povzroča zamegljen vid pri majhnih otrocih?
Otrok z ambliopijo vidi slabše predvsem v globino, kar pomeni, da ima težave z videnjem tridimenzionalnih podob.
Že 5. leto osveščajo o raku dojk
Ob mednarodnem mesecu osveščanja, rožnatem oktobru, pri podjetju HOFER že 5. leto zapored pozivajo k rednemu samopregledovanju, aktivnemu življenjskemu slogu in uravnoteženi prehrani.
Redna telesna vadba je pomemben dejavnik pri preprečevanju in zdravljenju raka
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojke, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Vedeti moramo, da je rak dojk dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato so za zmanjševanje umrljivosti pomembni predvsem ozaveščanje, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito zdravljenje. Čeprav je rak dojk najpogostejši po 50. letu starosti, za njim zbolevajo tudi mlajše ženske, zato bi se morale zavedati, kako zelo pomembno je samopregledovanje dojk.
Rak dojk – zbolijo lahko tudi moški
Rožnati oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli deset moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre. Zavedati se moramo, da je rak dojk dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato so za zmanjševanje umrljivosti pomembni predvsem osveščanje, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito zdravljenje.
Kako pogoste so smrti zaradi raka v Sloveniji?
V Sloveniji je rak pri ženskah drugi, pri moških pa v zadnjih letih že prvi vzrok smrti, so ob današnjem svetovnem dnevu boja proti raku opozorili na NIJZ in onkološkem inštitutu. Po podatkih registra raka je v Sloveniji v letu 2016 na novo z rakom zbolelo 15.072 ljudi, kar pomeni, da so vsakih 35 minut postavili novo diagnozo raka.
Za rakom dojk so zbolele tudi številne zvezdnice
Oktobra obeležujemo mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah, 15. oktobra pa dan zdravih dojk.
Mario Sambolec: Premagati svoje potrebe je nemogoče
Pri skrbi za zdravje je pomembna tudi zdrava in uravnotežena prehrana. Ravno o tem pa smo govorili z Mariem Sambolcem, strokovnjakom za prehrano in predavateljem Fitnes zveze Slovenije.
Tanja Španić izvoljena za predsednico Evropske zveze Europa Donna
Za predsednica Združenja Europa Donna Slovenija Tanjo Španić je slabega pol leta na položaju predsednice evropske zveze Europa Donna.
S sončnimi melonami nad jesenske tegobe
Čeprav pišemo o značilnem poletnem sadežu, ki je k nam še ne dolgo nazaj prihajal iz Sredozemlja ali pa iz tropskih krajev, ga zdaj že pogosto pridelujemo na domačih vrtovih. Kako dobro poznate melone?
Lasje izpadajo zaradi stresa
Ste vedeli, da lahko izpostavljenost stresnim situacijam vodi v izpadanje las? K stresni plešavosti so nagnjene zlasti ženske.
Hujšajmo s slastno azijsko kuhinjo!
Prehrana azijskih narodov postaja tudi pri nas vse bolj priljubljena. Znanstvene raziskave pa so pokazale, da so tamkajšnji prebivalci vsaj za petino vitkejši od nas.
Izogibajmo se vročim napitkom ter savni
Rozaceja je zelo razširjena kožna bolezen (za njo trpi 400 milijonov ljudi po svetu) in je ne gre zamenjati za akne. Njen najpogostejši simptom je obrazna rdečica.
Evropska agencija za zdravila podprla to zdravilo pri zdravljenju bolnikov s covidom-19
Evropska agencija za zdravila (EMA) podpira deksametazon pri zdravljenju bolnikov s covidom-19, ki so na podporni terapiji s kisikom ali mehanski ventilaciji, so sporočili iz Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke.
Tudi koronavirus ima Ahilovo peto
V šali pravijo, da je lovec na viruse. Prof. dr. sc. Ivan Đikić predava in raziskuje na Univerzi Goethe in je direktor Inštituta za biokemijo II (IBC2) v Frankfurtu.
Vse resnice o holesterolu
Čeprav se zdi, da o holesterolu vemo že vse, kroži o njem kar nekaj napačnih informacij. Da bomo seznanjeni s to nadlogo, preglejmo nekaj dejstev.
Na blazini krepimo več mišičnih skupin hkrati
Ob vseh telovadnih pripomočkih, ki so nam na voljo v sodobnih športnih dvoranah, nemalokrat pa tudi doma, je vloga najpreprostejše vadbe – na blazini – skoraj pozabljena.
Orehovo listje, bogastvo čreslovin in drugih pomembnih snovi
Ob koncu poletja oziroma ob začetku jeseni nas bogato preseneti tudi oreh. Tokrat nas je zanimala uporaba njegovih listov, ki imajo v ljudski medicini zelo pomembno vlogo. Prepoznajte, uporabite in izkoristite jih.
Ko že navaden prehlad povzroči kup preglavic
Pri primarni imunski pomanjkljivosti (PIP) gre v osnovi za genetsko okvaro, ki povzroči moteno delovanje imunskega sistema. Zato imajo bolniki pogostejše in dolgotrajnejše okužbe.
Spremembe v očeh opozarjajo na različne zdravstvene nevšečnosti
Izbočene oči opozarjajo na bolezni ščitnice, če čedalje slabše vidimo, moramo pomisliti na sladkorno bolezen, dvojni vid pa je še posebej nevaren zaradi morebitnega tumorja. Na kaj še moramo biti pozorni in kako ukrepati?
Nemški profesor pravi, da grgranje z ustno vodico zmanjša količino virusa
Nasvet strokovnjaka berlinskega inštituta Hygiene-Institut Berlin.
Odkrili protitelo, ki "nevtralizira" virus, ki povzroča koronavirus
Zdravilo naj bi bilo zelo učinkovito pri preprečevanju in zdravljenju okužb s sars-cov-2 pri miših in hrčkih.
Zakaj se pojavi plesen, ubijalka zdravja in hiš?
Ko v stanovanju zaznamo močan vonj in opazimo na stenah večje vlažne madeže, je čas, da sprožimo alarm. Najverjetneje se je začela pojavljati plesen – in ta škodi zdravju! Pa tudi nič kaj lepo ni videti.
Preženimo kurja očesa in preprečimo glivice
Kar 80 odstotkov ženskima katero od opisanih težav z nogami, prizadenejo predvsem tiste, ki veliko stojijo. A brez skrbi, z našimi nasveti bodo bolečine v nogah preteklost!
Pregled las in lasišča lahko razkrije bolezni
Ljudje smo le redko zadovoljni s svojimi lasmi, običajno nas moti, ker se prehitro zmastijo, ker se razcepijo konice in ker nikakor nočejo stati tako, kot si želimo.
V času izolacije se je pokazal upad psihofizične kondicije stanovalcev v domovih za starejše
S preprekami, ki so jih postavili ukrepi za krotenje ne več tako novega koronavirusa, se soočajo tudi fizioterapevti.