Zdravje
Rak ni le velik zdravstveni, je tudi gospodarski problem
V letu 2020 je bilo zabeleženih 2.7 milijona novo odkritih rakov, od tega jih je 1.3 milijona umrlo. Rak evropsko gospodarstvo letno stane več kot 200 milijard evrov, od tega polovico teh stroškov predstavljajo izdatki za zdravstvo.
Kako že 30 let učinkovito lajšamo simptome prehlada in gripe?
Mineva 30 let, odkar so Krkini strokovnjaki razvili zdravilo, ki ga danes verjetno pozna prav vsak, ki je kadarkoli zbolel za prehladom ali gripo. Daleron C je učinkovita kombinacija paracetamola in vitamina C v obliki zrnc, iz katerih si lahko pripravimo okusen topel napitek proti prehladu in gripi. Se morda spomnite, kako se je imenovala čisto prva različica tega zdravila?
Samo delno odprto okno ne bo prezračilo prostora
Začeli so se sivi in mrzli jesensko-zimski dnevi, ko bomo vse več časa preživeli ob toplih radiatorjih, v varnih zavetjih domov. A pri tem ne pozabite na redno zračenje, kljub precejšnjim temperaturnim razlikam.
S to korenino lahko uredite tudi prebavo
Ingver izvira iz jugovzhodne Azije, a ga zaradi njegovih koristnih učinkov vse bolj pridelujemo tudi na domačih vrtovih. Korenina te rastline nam je lahko v času obolenj v veliko pomoč.
Nad viruse tudi z antibakterijskimi mili
Ne pozabite na pravilno umivanje rok, ki naj traja vsaj 20 sekund pa vse do ene minute, nato izperite.
Proti napihnjenosti in bolečinami z muškatnim oreščkom
Že s ščepcem lahko oplemenitite okus jedi, le nekaj nastrganega oreščka pa lahko tudi korenito izboljša počutje in zdravje. Ne pozabite nanj, s pridom ga izkoristite!
Če vas prepogosto boli glava, je to znak za alarm
Ker so simptomi možganskega tumorja zelo podobni simptomom nekaterih drugih stanj, pri katerih se pojavijo glavoboli in omotica, ga velikokrat ne diagnosticirajo dovolj zgodaj.
Robotsko zdravljenje hrbtenice na simpoziju v Sloveniji
Na mednarodnem simpoziju največjih strokovnjakov za zdravljenje hrbteničnih bolezni Annual Spine Experts Group Meetting 2023, ki je v organizaciji Vertebrološkega združenja Slovenije potekal 30. 11. in 1. 12. 2023 v Ljubljani, so slovenskim zdravnikom in kirurgom predstavili nove tehnike in učinkovitejše pristope pri zdravljenju hrbteničnih bolezni. Te za zdravljenje bolnikov z okvaro hrbtenice predstavljajo viden napredek. Sicer gre za enega redkih simpozijev, ki je multidisciplinaren in pokriva vsa tri področja, ki se ukvarjajo s kirurgijo hrbtenice (travmatologija, nevrokirurgija in ortopedija.
Pozor na kemikalije v plastiki
Plastika lahko povzroča številne težave, ki jih na prvi pogled ne bi povezali z njo.
TEST: Svetu res pokažete sebe?
Ste znani po tem, da vedno bleknete prav tisto, kar vam pade na misel, ali ste največkrat skrivnostno molčeči? Se vam zdi, da se pogosto zadržujete ali po navadi izbruhnete, kadar vas kaj vznemiri? Delite svoj notranji svet z zunanjim ali ga skrbno varujete in skrivate pred radovedneži?
Kako premagati anksioznost in doseči notranji mir?
Anksioznost je danes ena izmed najpogostejših duševnih težav, ki tare čedalje več ljudi. Vse večji pritiski sodobnega življenja, od zahtev na delovnem mestu do osebnih stisk, lahko privedejo do naraščajoče anksioznosti. Kako jo prepoznati in razumeti, jo premagati ter sčasoma doseči notranji mir?
Stranski učinki zdravil niso zanemarljivi
Se kdaj vprašate, kakšne stanske učinke ima zdravilo, ki vam ga je predpisal zdravnik ali ste si ga morda sami kupili v prosti prodaji?
Obrazna masaža pomaga do sveže in mladostne kože
Poleg rednega čiščenja kože, uporabe tonika in nanašanja krem obstaja še en pomemben element, ki prav tako pripomore k lepi, čvrsti in napeti koži. To je obrazna masaža.
Lasem pomaga tudi umivanje s cimetom, mleto kavo in kostanjem
Mnogi šamponi vsebujejo za lasišče dražeče in zelo agresivne snovi, povzročajo srbečico, prhljaj in alergijske reakcije, izsušijo lasišče in zamašijo lasne mešičke.
Lahko pozdravi sto bolezni
Ingver je gotovo ena tistih začimb, ki bodo s hladnejšimi dnevi vse pogosteje naše zaveznice in rešiteljice. Odlično pomirja želodec, ogreje telo in je primeren tudi za številne druge tegobe.
Pri bolečih mišicah ne odlašajte s hladnimi obkladki
Ali po včerajšnji naporni telovadbi obupano iščete nekaj zoper bolečine v mišicah, ki jim po domače rečemo muskelfiber?
Zdravilni učinki medu
Kako med učinkuje na vaše zdravje? Kako izbrati najboljšo vrsto medu in kako ga vključiti v svojo prehrano? Odlična lastnost te zlate tekočine je, da gre za povsem naraven izdelek, dostopen – tudi cenovno – je povsod in na srečo je primeren za večino ljudi.
Recepti, ki bodo pogreli vašo dušo in telo
Hladni in krajši dnevi so kot nalašč za to, da več časa preživite v svoji kuhinji in ustvarite okuse, ki bodo pogreli dušo in telo.
Kakšna je živa hrana in zakaj jo je dobro uživati?
Vsa hrana ni narejena enako. Dejstvo je, da nekatere ne bi smeli označevati kot »hrana«, ampak »potrošniški izdelek« brez hranil. In prav vse, kar damo v usta, povzroči dobro ali slabo našemu organizmu. Vedno bo sicer nekaj zmede glede živil in njihovih zdravstvenih koristi, vendar se eno pravilo zagotovo ne bo spremenilo: živa hrana, npr. sadje, zelenjava, polnozrnata žita, bo vedno bolj zdrava kot procesirana živila.
Razkritje: zakaj po rdečem vinu boli glava
Tisočletja stara skrivnost, zakaj nekaterim pitje rdečega vina povzroči skoraj takojšen glavobol, je po mnenju znanstvenikov končno razrešena.
Ostanite polni energije, tudi ko bi vsi samo spali
Danes se nam v življenju toliko dogaja, da se marsikdo počuti ves čas utrujenega in izčrpanega. Stres zaradi preobilice dela in pomanjkanje spanja sta postala že rutina vsakega dneva. Potem pride do točke, ko je človek vedno utrujen, tako zelo, da ima težave pri opravljanju običajnih vsakodnevnih dejavnosti.
Kako še okrepiti imunski sistem?
Na naš imunski sistem sicer vplivajo številni dejavniki: pomembno vlogo imajo naši geni in tudi to, s katerimi boleznimi se je naš organizem v preteklosti že spopadel. A vendar lahko veliko za to, da boste ostali čim bolj zdravi, naredite sami.
Ali je ovsena kaša res tako zdrava kot pravijo?
Zdravniki ovseno kašo sicer odsvetujejo, v resnici pa je potrebna le zmernost, nikakor pa ne pretiravajte.
Zakaj je vitamin C nujen jesenski sopotnik?
Čeprav so vsi vitamini za naše zdravje pomembni, se v času, ko nas z vseh strani začnejo oblegati različni virusi, po pomoč najpogosteje zatečemo k vitaminu C, ki ugodno vpliva na naš imunski sistem in s tem na odpornost našega telesa.
Kaj se dejansko skriva v vrečki ovsenih kosmičev?
Skrite pasti nekaterih prehranskih izdelkov je dobro poznati oziroma prepoznati. Je vaš zajtrk zdrav? So to kosmiči? Preverite, koliko dodanega sladkorja vsebujejo.