Zbadajoč občutek, ki ga v mišicah čutite 24 ur ali več po vadbi, vsi poznamo kot muskelfiber, čeprav se mu uradno reče zakasnela mišična bolečina. Gre za opozorilo telesa, da smo šli predaleč oziroma da smo s preveliko obremenitvijo mišična vlakna dejansko poškodovali, kar je v mišicah povzročilo vnetje. V prihodnje morate bolj paziti, da bo vadba zmernejša, tkivo pa si čim prej regenerirajte s pomočjo naslednjih nasvetov.
Masaža
Globinska masaža prizadetega predela pospeši krvni obtok in tako izboljša prekrvitev mišic. Encimi, ki povzročijo vnetje, se hitreje izločijo iz telesa. Masirajte predel nad in pod bolečo mišico. Pri tem si lahko pomagate tudi s kakšnim masažnim pripomočkom, recimo z masažno žogico ali kar z žogico za tenis.
Savna
Pojdite v turško savno. Vroča para pospeši prekrvitev v telesu in s tem izločanje mlečne kisline (bolečine v mišicah so namreč posledica nakopičene mlečne kisline) skupaj z znojem iz telesa.
Ledeni obkladki
Hladni obkladki (znano kot krioterapija) na boleče mišice delujejo izjemno dobro. Varujejo namreč pred nadaljnjo poškodbo mišic in pospešijo zdravljenje. Priporočamo zdrobljen led v vodoodporni vrečki, ki jo zavijete v brisačo in položite na boleči predel.
Več beljakovin
Po vadbi povečajte vnos beljakovin v telo, saj so te glavni gradnik mišic. Z beljakovinami bogat obrok zaužijte v uri ali dveh po telesnem naporu. Sinteza beljakovin je najboljša takoj po vadbi, vendar tudi do 24 ur po vadbi telo še vedno potrebuje večjo količino beljakovin kot sicer.
Maščobne kisline omega 3
Če vzamete kapsulo ribjega olja vsak dan, bo bolečina v mišicah izginila že v 48 urah po treningu. Maščobne kisline omega 3, ki so zlasti v ribah (lososu), pa tudi v špinači in oreščkih, izboljšujejo prekrvitev mišic in zavirajo vnetne procese.