

Slovenske divje trajnice za vrtove
Slovenske avtohtone (ali divje) trajnice lahko rečemo le tistim, ki v Sloveniji rastejo tudi v naravi. Žlahtnitelji in vrtnarji pa so nam omogočili, da najlepše med njimi prenesemo tudi v domače vrtove. Spoznajte nekatere med njimi.


Najbolj očarljive lončnice
Lahko lončnica doseže, da se vanjo povsem zaljubimo? Seveda, biti mora le super očarljiva, vznemirljiva in simpatična. Naj vam predstavimo nekaj kandidatk, ki so marsikomu že povsem zmešale glavo. In morda jo bodo tudi vam.


Sorte paradižnika z nenavadnimi plodovi
Paradižnik je po priljubljenosti zagotovo kralj v slovenskih vrtovih, a povečini poznamo le klasične sorte z rdečimi okroglimi plodovi. Da bo malce bolj zabavno, vas vabimo, da spoznate tudi nekatere bolj "eksotične" sorte, ki na zelenjavne gredice prinašajo plodove polne nenavadnih presenečenj.


Balkonske zasaditve za senco
Če bi lahko, bi v cvetje oblekli skoraj vsako okno in balkon, a pri tem se pojavi izziv, da nekateri deli hiše stojijo v senci ali pa gledajo proti severni strani, kjer je sončnih žarkov malo. A tudi za taka mesta se najdejo čudovite zasaditve ...

Melonasta hruška, ki je sorodnica paradižnika
V naših vrtnih centrih lahko med malce bolj »eksotičnimi« sadikami zadnja leta najdemo tudi t. i. pepino ali, kot mu udomačeno rečemo, melonasto hruško. Čeprav imajo njegovi plodovi okus precej sladkast in podoben meloni, pa v resnici spada med razhudnike in je bližnji sorodnik paradižnika in krompirja.

Vijolična zelenjava in njene prednosti
Ko pogledamo zelenjavni vrt, na njem navadno prevladuje zelena barva. Pa ste kdaj pomislili, da bi gredice namenoma popestrili z vijolično? Vijolična zelenjava ni le vizualno atraktivna, pač pa ima tudi za naše zdravje posebne prednosti, ki jih klasično zelenje ne more zagotavljati.

Zapovedi zasajevanja balkonskih korit
Zdaj bo pa res že pravi čas, da zasadimo balkonska korita in tako je prav, da se še enkrat spomnimo na nekaj ključnih zapovedi, ki jih pri tem moramo upoštevati. Z vami pa za še nekaj navdiha delimo tudi cvetoče zanimivosti, ki so jih predstavili na hortikulturnem cvetličarskem sejmu leta 2023 v Essnu.

Karizmatične rastline za grajenje žariščne točke
Če želimo, da je naš vrt nekoliko več kot le skupek različnih gredic, se žariščnim točkam ne moremo izogniti. Za ta namen lahko izberemo rastlino, ki izstopa s svojim videzom in karizmo ter tako magnetno privlači poglede. Predstavljamo nekaj takih "primadon".

Pomoč narave v boju proti škodljivcem
Vedno več vrtičkarjev si želi živeti čim bolj samooskrbno, pri tem pa si želimo, da nam ne bi bilo treba uporabljati nobenih škropiv. Pa lahko napade škodljivcev preprečimo tudi na naravni način?

Dišeče rezano cvetje z domačega vrta
Še posebno dame obožujemo rezano cvetje, najlepše pa je seveda tisto, ki ga sveže narežemo na domačem vrtu. Naj vas zato navdušimo, da si zasadite rožice, ki ne bodo le lepe, ampak bodo tudi lepo dišale. Tako bo vaza polna prav vsak dan, za ta namen pa ne potrebujete velikega vrta.

Majhni triki za boljše vrtne rezultate
Bi radi izboljšali vaše vrtne rezultate? Spoznajte nekaj trikov, s katerimi boste to dosegli na najlažji in najhitrejši način.

"Paradižniki" v lampijončkih
Pogosto se v vrtovih jeseni rdeče lesketajo simpatični lampijončki, za katere marsikdo ne ve, da v sebi skrivajo užiten plod, ki je podoben paradižniku. Ker so nadvse okusni, se jih splača izkoristiti tudi na domačem vrtu. Spoznajte torej nekaj sort najbolj zanimivih »lampijončkov«, ki so enostavni za vzgojo in so tudi odlična čebelja paša.

Naj bodo tudi vaši cvetoči balkoni v modi
Vsako leto pridejo na trg novosti – nove sorte, barve bolj ali manj znanih cvetočih in necvetočih rastlin. In kaj je sedaj moderno? Kaj prinesti domov, da bodo naši cvetoči balkoni letos nekaj posebnega, drugačnega kot pretekla leta?

Nenavaden polžkasti fižolček
Verjetno bi se vsakdo strinjal, da imamo vrtičkarji najraje tiste rastline, ki so užitne in so hkrati še lepe ter zanimivega videza. Polžkasti fižolček je pravi sorodnik fižola, a ga v prvi vrsti ne gojimo zaradi njegovih strokov. Njegov največji adut so simpatični cvetovi, ki se so tako zanimivo »zviti«, da spominjajo na polžje hišice …

Kako s pomočjo skice zasadimo gredo trajnic?
Oblikovati gredo trajnic od ideje do končnega cilja je lahko zelo zahtevna naloga, zlasti za nekoga, ki nima teoretičnega predznanja in mu manjka tudi praktičnih izkušenj. Zato smo se naloge lotili v nekaj korakih in v današnjem prispevku se bomo posvetili zasajanju po skici.

Čudovit vrt na majhnem prostoru
Če imate na svojem vrtu tako malo prostora, da ste opustili vsako upanje, da bi bilo mogoče urediti lep in prijeten vrtni prostor za preživljanje prostega časa in preganjanje stresa modernega življenja, naj bo teh nekaj nasvetov v nadaljevanju spodbuda, da začnete razmišljati drugače.

Nočna čarovnija luninega vrta
Ljudje želimo vse več časa preživeti na svojih vrtovih, zato uživanje v vrtu pogosto potegnemo tudi do poznih nočnih ur. Tako se je rodila nova smernica oblikovanja t. i. luninih vrtovih, v katerih so estetski poudarki vrta osvetljeni, tudi ko se zmrači.