Zgodbe

Starost v razkošju

Vasja Jager / revija Jana
13. 1. 2025, 17.50
Posodobljeno: 13. 1. 2025, 17.51
Deli članek:

Naj takoj razčistimo – ni narobe, da bodo petični kupci stanovanj v rezidenci Carpe Diem, ki jo je v Ljubljani zgradil zdravniški magnat Marko Bitenc, deležni najvišje stopnje udobja in zdravstvene oskrbe. Prav pa bi bilo tudi, da bi znali kot družba poskrbeti še za tiste, ki imajo manj pod palcem.

Stoja nepremičnine
Življenje v rezidenci Carpe diem

»Nisem več, kar sem bil.« Iz njegovega mirnega glasu zaveje utrujenost. Še vedno premore značilno uglajenost in še vedno je inteligenten in luciden, celo očarljiv sogovornik, ki potrpežljivo odgovarja na moje tečnarjenje. Toda sapa je vse krajša, robovi besed se krhajo, govori počasneje, kot sem ga vajen. Leta so naredila svoje, in to ni nobena sramota. Nasprotno. Desetletja je preživel kot spoštovanja vreden igralec v slovenskem družbenem zakulisju, ena od eminenc vzporednega sveta: človek z nesporno močjo in vplivom. To je še vedno, toda lobist Božo Dimnik se kljub svoji telesni in duševni vitalnosti ne slepi. »Pri svoji starosti potrebujem celovito oskrbo.« Konec februarja bo dopolnil 92 let. Dom za starejše ne pride v poštev – nis(m)o se za to borili. Ali nekako tako. Kakorkoli že, da bi v miru preživel čas, v katerem ni več, kar je bil, je Dimnik sprejel odločitev o selitvi v rezidenco Carpe Diem, ki jo je v središču Ljubljane zgradil zdravniški multimilijonar Marko Bitenc.

Sašo Švigelj
Med kupci stanovanj najdemo znana imena, med njimi poslovneža Joca Pečečnika in lobista Boža Dimnika. Slednji pravi, da ga je v Carpe Diem privabila predvsem ponudba celovite medicinske oskrbe.

Osebni zdravnik na pladnju

Gre za projekt, ki je več kot zgolj bivanje v še enem razkošnem vila bloku, ki jih v zadnjih letih po prestolnici na veliko postavljajo premožni investitorji. Osnovni namen rezidence je, kot namiguje že njeno ime (»Užij dan!«), uresničitev koncepta varne in udobne starosti, v kateri človek še vedno uživa izbran življenjski slog. Rezervacija vstopnic za opero? Samo povejte, v kateri vrsti bi sedeli! Čiščenje stanovanja ali pranje avta? Rečeno – storjeno! Bi se s šoferjem peljali v restavracijo ali na sestanek? Čez pet minut vas bo čakal pred vhodom. Za vse to in še več bodo poskrbeli uslužbenci in uslužbenke, ki bodo prek recepcije v zgradbi na voljo 24 ur dnevno za izpolnjevanje želja njenih stanovalk in stanovalcev. Seveda ob primernem doplačilu – a to za ljudi, kot je naš sogovornik, pač ni težava.

Skratka, predstavljajte si bivanje v popolnem miru in udobju – tako naj bi bil videti vsakdan v rezidenci Carpe Diem. Kako radikalno drugačna starost od otopelega buljenja v televizor in drenjanja v sobi katerega od tipičnih domov za starejše! Pa to še ni vse. Kot Hipokratov prisežnik se Marko Bitenc zaveda, da je za vsakega človeka, tudi za takšnega z milijoni na bančnem računu, največje bogastvo še vedno zdravje. In tako bo stanovalcem in stanovalkam rezidence Carpe Diem v sklopu dodatne ponudbe na voljo široka ponudba zdravstvenih storitev.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 14. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!