Zgodbe

Pravljični Salzburg, preplet nove in stare umetnosti

Sonja Javornik
1. 11. 2024, 06.00
Deli članek:

Preplet zgodovine in moderne umetnosti ustvarja edinstveno vzdušje, zato je vsekakor vredno ogleda.

Sonja Javornik
Sphaera, eno od prepoznavnih sodobnih umetniških del nemškega umetnika Stephana Balkenhola.

»Salzburg je resnično pravljično mesto. Ko sem snemala v tem čudovitem okolju, sem razumela, zakaj je to mesto tako tesno povezano z umetnostjo in glasbo – ima nekaj, kar človeka navdihuje,« je povedala igralka in pevka Julie Andrews, ki je v tem mestu posnela film Moje pesmi, moje sanje. Vsekakor ji lahko pritrdimo: Salzburg je eno najslikovitejših mest v Avstriji, ki ga poznamo po bogati zgodovini, umetnosti in kot rojstni kraj Wolfganga Amadeusa Mozarta. Kljub bogati tradiciji pa v zadnjih desetletjih postaja še središče sodobne umetnosti in kulture. Preplet zgodovine in moderne umetnosti ustvarja edinstveno vzdušje, zato je vsekakor vredno ogleda.

»Salzburg je kraj, kjer se umetniki počutijo doma. Vzdušje mesta, njegova zgodovina in tradicija klasične glasbe ustvarjajo edinstven prostor, kjer lahko umetnik resnično zaživi,« je povedala operna pevka Anna Netrebko, ki je zagotovo uživala na Salzburškem festivalu, enem največjih in najprestižnejših glasbenih festivalov na svetu. V času festivala je tam tudi največja gneča, čeprav je mesto tudi v času nedavnega štiridnevnega festivala Jazz & The City, ki poteka vsako leto na mnogih prizoriščih, polno živelo in dokazovalo, da pravi ljubitelji glasbe ne gledajo na zvrsti, ampak samo na kakovost. Ali kot je rekel dirigent Herbert von Karajan: »Za umetnika ni boljšega kraja na svetu kot Salzburg. Mesto ima svojo dušo, in ta duša je glasba!«

Sonja Javornik
Jazzovski koncerti so bili tudi v baročnih vrtovih ob palači Mirabell – občudujete jih lahko v filmu Moje pesmi, moje sanje.

»Ko sem prvič obiskala Salzburg, me je prevzelo čarobno vzdušje. To mesto ima posebno energijo, ki jo čutijo vsi, ki se predajo njegovim ulicam in glasbi,« je povedala pokojna igralka Marlene Dietrich. Ni čudno, da jo je mesto že takrat prevzelo – navsezadnje je center že od leta 1996 del Unescove svetovne dediščine, saj se ponaša z izjemno arhitekturo, ki sega vse do srednjega veka. Zanimivo je, da so celo stavbe iz leta 1408 zelo visoke – zidali so jih namreč ob skalah, ki obdajajo mesto. Salzburg je bil ustanovljen že v obdobju Rimskega imperija, njegova prava zvezda pa je zasijala v baroku. Trdnjava Hohensalzburg, ki ponosno bdi nad mestom, je ena najbolje ohranjenih utrdb v Evropi. Zgrajena je bila v 11. stoletju in je odličen primer, kako zgodovina in umetnost prehajata v dialog s sodobnostjo, saj so v trdnjavi danes številne razstave, koncerti in dogodki, ki združujejo preteklost ter sedanjost.

Objavljeno v reviji Jana, št. 43,  št. 44, 29. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978