Zgodbe

Nova neumnost s Tiktoka tudi v slovenskih šolah

T. N. S.
30. 10. 2024, 04.00
Deli članek:

V razredu je – relativna – tišina. Naenkrat začne nekdo od učencev udarjati z rokama ob mizo in čedalje glasneje skandirati čudne zvoke. »Oi oi oi baka!«

Shutterstock, montaža: V.M.
Tik tok izziv: »Oi oi oi baka!«

Nato vstane, spleza na mizo in se isto zadere na ves glas. V Sloveniji se je razširil še eden od tokrat nedolžnih, a za šolo popolnoma neprimernih izzivov.

Otroci radi izstopajo. In marsikakšen to najlažje doseže tako, da si »upa« več kot sošolci. Pred avtoriteto seveda, se pravi pred učiteljem in glede na šolska pravila. Disciplina v slovenskih šolah je že dolgo porazna, učitelji, razen svetlih izjem, pa nemočni. Delno, ker nimajo nobenih vzvodov, da bi kršitelje kaznovali. Čedalje bolj pa se zdi, da mnogim manjka tudi osebne avtoritete, da bi zmogli v razredu vzpostaviti red in mir. Otroci pa kot otroci – preizkušajo meje, grejo, do koder jim pustimo. Da jim ob tem ploskajo sošolci in na objavljene videe »podvigov« letijo všečki, je krasna vzpodbuda. Včasih je bil tak otrok »frajer« samo na lastni šoli, s platformami, kot je Tiktok, pa je zdaj oder ves svet. In obenem vir navdiha za naslednjo neumnost. Če še šola ne ukrepa, je signal jasen – lahko si dovolim še več.

Šole skorajda ne reagirajo več

Novi TikTokov izziv se je že dodobra prijel in videe iz slovenskih šol je moč najti tudi na spletu. Fraza izhaja iz anime kulture. V japonščini »baka« pomeni »neumen«, »oi« pa se uporablja tako, kot pri nas »hej ali halo«. Osebe v animejih »baka« uporabljajo za izražanje jeze ali presenečenja. »Oi oi oi baka« bi tako lahko ohlapno prevedli v »halo, budala«.

»Hecno je,« opiše svoje videnje izziva devetošolka iz Ljubljane. »Pa saj ni nič takega, učitelji samo rečejo, naj že grejo z mize.« Očetu enega od nastopačev z drugega konca Slovenije pa se ne zdi tako. »Ni prijetno videti posnetka svojega otroka, ki stoji na mizi in se dere, medtem ko ga učiteljica poskuša umiriti. Doma smo se pogovorili in njegovi razlogi so bili takšni kot zmerom – pri pouku mi je dolgčas, snov že poznam, zato se pogovarjam s sošolci. Učiteljica nas opozarja, a več kot to se nikoli ne zgodi. Dobro se počutim, ko med vrstniki izstopam. Ponosen sem nase, ker si upam. Za ukrepe mi je vseeno, nič ne bodo spremenili. Še vedno mi bo dolgčas.«

Še posebej ga moti, ker dogodka šola sploh ni zares opazila. Z otrokom se niso pogovorili, sestanek s staršema odlagajo, ker ni časa.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 44, 29. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978