Zgodbe

Preč s stranmetanjem!

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
21. 8. 2024, 06.00
Deli članek:

Sem brala oni dan – kje že? – ah, v prejšnji Jani, jasno, da Evropa uvaja uredbo o pravici do popravila. Ha, sem vzkliknila, končno! Na Dunaju so že kar nekaj korakov pred EU, tam so o tem, kako srečno pripeljati skupaj popravljalce in popravil potrebne predmete, razmišljali že v devetdesetih. In so pred četrt stoletja ustanovili mrežo popravljalnic. Kaj lahko Dunajčani odnesejo v popravilo? Tako rekoč vse!

Šimen Zupančič
Juliia Lekhiv

Ukrajinka Juliia Lekhiv je na Dunaj prišla pred osmimi leti, še pred vojno. Šiva kar v izložbi svojega lokala. Najbrž zato, ker je njena delavnica majcena, zatrpana z oblačili, novimi, ki jih sama kreira, in starimi, ki jih popravlja. Pa še svojevrsten oglas je, ženska, ki šiva v izložbi – čeprav se zdi, da ne potrebuje oglaševanja, saj ji dela očitno ne manjka. Svojevrsten poklon Dunaju so kartonasti obešalniki namesto izložbenih lutk z obrazi iz Klimtovih in Schielejevih slik. Kaj vam prinese več zaslužka, prodaja vaših oblačil ali popravljanje, pravim. Popravljanje, nedvomno, se smeje.

Juliijina šivalnica je eden od okrog stopetdesetih lokalov v dunajski mreži popravljalnic. V svojo mrežo ne vzamejo vsakogar, biti član te mreže je tudi nekakšno zagotovilo kakovosti. Popravljena oblačila so majhni biseri njene obrtne spretnosti – recimo očitno zelo ljubljene kavbojke, ki samo še z notranje strani kažejo, da so bile v koraku nekoč povsem scefrane, na zunaj se pa praktično nič ne vidi – ali pa umetniškega navdiha, kot tista oranžna bluzica, ki jo je bilo treba razširiti, pa jo je Juliia povečala z blagom v kontrastni barvi in z enakim vstavkom ob izrezu. In je nastalo popravljeno oblačilo, ki ne pravi »lastnica se je zredila«, temveč se zdi, da je bilo že od nekdaj zamišljeno tako, nonšalantno dvobarvno.

Šimen Zupančič
Popravljena bluzica z vstavki je praktično novo oblačilo.

Kultura stranmetanja

Dunajčani so bili menda prvi, ki so se domislili, da bi male mestne obrtnike povezali v mrežo, ki je posrednik med uporabniki in ponudniki storitev. Danes k njim po nasvet, kako vzpostaviti podobno mrežo, hodijo iz drugih mest, na primer iz Gradca, ki je svoje obrtnike povezal pred šestimi leti, prihajajo pa tudi iz različnih mest po Evropi, pravi Magdalena Schwärz-Pertiller iz Dunajske okoljske svetovalnice.

Idejo za povezovanje najrazličnejših mojstrov je pred četrt stoletja, leta 1999, dobil Sepp Eisenriegler, socialni ekonomist in okoljski svetovalec, »ki je videl potencial in je hotel narediti nekaj koristnega za podnebje. Takrat je vladala kultura 'stranmetanja', ker so bile stvari poceni. To je bil način življenja, metanje stvari v smeti, ker je bilo novo tako poceni. Hitra moda, elektronika …, vse to je bilo tako poceni, da se je finančno bolj splačalo kupiti novo kot pa popravljati. Videl je, da obstaja potreba po mreži, ki bi pomagala majhnim delavnicam za popravila, da se povežejo in glasno opozorijo, da se izgubljajo resursi, pa tudi znanje, ker se delavnice zapirajo. In če to znanje izgubiš, je izgubljeno za zmeraj,« pripoveduje Magdalena.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978