Opisana dejanja so se namreč dogajala med letoma 2004 in 2013; tako dolgo je trpinčena soproga vdano prenašala vse trpljenje in zbirala pogum, da se svojemu bogatemu in vplivnemu možu postavi po robu s pravnimi sredstvi. Šele leta 2017 je ljubljansko tožilstvo tudi formalno vložilo obtožnico zaradi nasilja v družini in zanemarjanja mladoletne osebe ter surovega ravnanja z njo, na ljubljanskem okrožnem sodišču pa so nato očitno potrebovali prislovičnih sedem let, da so zadevo vzeli iz predala in začeli presojati o kazenskem pregonu nasilneža – toda prepozno. Ker je od zadeve preteklo več kot deset let, je dokončno zastaral, moški, ki je svoji (nekdanji?) družini povzročil nepopravljivo škodo in jo zaznamoval za preostanek življenja, pa je iz sodne dvorane odkorakal prost kot ptičica in brez strahu pred kakršnimikoli posledicami svojih dejanj.
Hitro, hitro mine čas, mine tudi vsak dokaz
To je le eden v dolgi vrsti primerov očitno protizakonitega ravnanja, ki spodjeda slovensko skupnost, pa vendar so institucije dopustile, da ostane nekaznovano. Vrsta odmevnih zgodb, ki so jih še pred padcem sodniškega kladivca presekali zastaralni roki, je dolga; že zaradi zgodovinskega spomina, ki v nasprotju s slovenskimi sodišči ne okleva s pravično razsodbo, je prav, da povzamemo najrazvpitejše med njimi. Med drugim je v pomembnem delu zastaral največji korupcijski škandal v zdravstvu, štirje od skupaj petnajstih zdravnikov, ki so bili obtoženi jemanja podkupnin, pa so se na ta način iz nje izvlekli povsem neomadeževani. V sodnih mlinih sta splesnela tudi kazenska pregona Milka Noviča, ki je bil obtožen umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika, ter župnika Antona Kmeta, ki naj bi spolno zlorabljal deklice. Na področju gospodarskega kriminala so se enakega razpleta lahko razveselili obtoženi za večmilijonsko izčrpavanje gradbenega koncerna SCT, pa nekdanje vodstvo Pivovarne Laško, ki je izčrpavalo lastno firmo za politično motiviran nakup časnika Delo, zastaral je tudi pregon zaradi zlorabe notranjih informacij v kupčijah z delnicami podjetja Velana …
Na prvem mestu pa je seveda korupcijska afera Patria, v katero je bil do grla vpleten nekdanji premier Janez Janša; slednji s pomočjo odvetnika Francija Matoza z vrsto spretno povzročenih administrativnih zapletov sedaj proti isti usodi pelje tudi afero s prekupčevanjem zemljišč v Trenti. Kot kaže dosedanja praksa, je Matoz kot prekaljen odvetniški maček pač specializiran za tovrstne operacije, na tem področju se je posebej »izkazal« kot zagovornik nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča, ki se je z zastaranjem uspel rešiti kazenskega pregona v vsaj petih zadevah.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.