Zgodbe

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj: Stabilnega podnebja prejšnjega stoletja ne bo več

RENATA UCMAN
21. 12. 2023, 05.00
Deli članek:

Kot vemo, ima Slovenija največjo škodo zaradi vremensko pogojenih nesreč na prebivalca v Evropi. Toplejše ozračje in toplo Jadransko morje povzročata ekstremnejše padavine, te pa poplave. Vsekakor (bo)sta letošnji jesen in zima, kot pravi klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, pretopli. In se seveda človek sprašuje, kaj še bo ter kaj bomo storili. Na podnebnem vrhu v Dubaju so spet veliko govorili in se bolj malo dogovorili. Drue Toshiko Slatter iz nevladne organizacije s Fidžija je dejala, da veseliti se ob tem dogovoru je tako, kot da bi občudovali cvetje na pokopališču.

Shutterstock
Podnebni dogovor

 Le še šest let imamo. Tudi prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj je razočarana, a s kančkom prizanesljivosti: »Mnenja o uspešnosti letošnjih podnebnih pogajanj v Dubaju so zelo različna. Večini politikov razvitega sveta se zdijo zgodovinsko uspešna, države v razvoju, ki že zelo občutijo posledice podnebnih sprememb, pa z izidi niso zadovoljne. Tudi znanstvena sfera je od pogajanj pričakovala veliko več, saj se z opuščanjem fosilnih goriv zelo mudi, če želimo, da segrevanje planeta ne preseže še relativno varne meje ene stopinje in pol. Dogovor bi moral vsebovati pravno obvezujoče konkretne zaveze, opredeljene s številkami in časovnico do leta 2030 ali vsaj do leta 2050. Izpusti toplogrednih plinov bi morali upadati že po letu 2025. Če bomo nadaljevali z današnjim tempom kurjenja fosilnih goriv, imamo namreč le še šest let možnost, da dosežemo omejitev dviga temperature na 1,5 stopinje. Znanost je pričakovala dogovor, da bi se izpusti do leta 2030 zmanjšali že za 40 odstotkov. Po tej podnebni konferenci pa je videti, da se bodo zmanjšali za borih nekaj odstotkov, navkljub prodoru novih tehnologij. A konferenca v Dubaju je vseeno ponudila nekaj napredka. Kar 118 držav se je strinjalo, da bodo do leta 2030 potrojile proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in podvojile izboljšave energetske učinkovitosti v okviru globalne zaveze o obnovljivi energiji ter energetski učinkovitosti. Tudi zaveza za zniževanje emisij metana in ne samo ogljikovega dioksida je pozitivna. Ustanovljen pa je bil tudi poseben sklad za izgube in škode, v katerega se je doslej steklo okoli 700 milijonov dolarjev, ki bodo namenjeni pomoči revnim državam.«

Boris Bogataj
Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj

Podnebna kriza, zdaj pa res

Tako kot na v uvodu omenjenem Fidžiju, ki ga bo kmalu zalilo morje, smo letos tudi v Sloveniji krvavo občutili uničujočo moč ekstremnega vremena. »Leto 2023 se bo res zapisalo v meteorološke arhive kot izjemno, tako po številu in intenzivnosti vremensko pogojenih nesreč kot po gmotni škodi, ki jo je povzročilo podivjano vreme. Rekorde bomo beležili tudi pri temperaturi tako ozračja kot morja. In ne pozabimo na pojav izjemno redkega tornada, pa vetrolome in uničujočo točo. Podobne žalostne rekorde beležijo po vsem svetu, kar nazorno kaže, da gre za globalne posledice podnebnih sprememb. Tudi v EU sta se nenadno povečala število naravnih nesreč in posledična škoda. Spomnimo se na gozdne požare, kakršnih še nismo doživeli, vročinske valove tik nad arktičnim krogom, uničujoče suše v Sredozemlju, orkane, ki pustošijo po najbolj oddaljenih regijah EU. Vse to ima že grozljive finančne posledice. Povprečne letne izgube so nekoč, v obdobju od leta 1981 do 1990, znašale približno deset milijard evrov, v obdobju od leta 2011 do 2020 pa že 16 milijard evrov. Z zneskoma 60 in 52 milijard evrov imata leti 2021 in 2022 najvišje letne vrednosti doslej.«

Klimatologi so vse to napovedovali, a kot da smo šele zdaj dojeli vse razsežnosti njihovih svaril. »Izračuni klimatologov so vedno temeljili na več scenarijih. Med njimi je bil tudi ta, ki se nam zdaj uresničuje – pospešeno spreminjanje vseh vremenskih vzorcev, ki jih spodbuja ogrevanje. V bistvu nismo presenečeni, res pa nismo pričakovali, da se na področju blaženja podnebnih sprememb, torej pri zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, ne bo nič premaknilo na bolje. In ker se gre svetovna politika 'bussines as usual' (posel kot običajno, op. a.), imamo zdaj res podnebno krizo. Podnebno krizo so razglasili evropski parlament, številne države članice in več kot 300 mest! Evropski svet je sklenil, da podnebne spremembe pomenijo življenjsko grožnjo.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  51, 18. december, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Estrada

svetlana-makarovic, presernova-nagrada
Po četrt stoletja

Foto: Svetlana Makarovič »končno« prejela Prešernovo nagrado

Posnetek zaslona 2024-12-02 124801
Kralj svoje kuhinje

Rok Stubičar prepričal Ajdo, da je pečenka iz potrebušine izvrstna jed

praznujteznami_FB_IGstory
"Hitri prsti"

Praznujte z Aktualom v Stožicah!

Zvezdana Mlakar
Tisti dnevi v mesecu

(Video) Zvezdano Mlakar je seksualna energija vlekla k soigralcu

Janezi, Tivoli
Novoletni festivalček smeha

Janezi se po dvakrat razprodanem Tivoliju odpravljajo na turnejo

Življenje na tehtnici, finale 1
Anže Javšovec

Foto: Velika izguba teže in zaroka v finalni oddaji

Zanimivosti

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice

parfum, darilo, prazniki, bozic, december, soliver
Zanimivosti

Izberite vonj, ki bo pisan na kožo

IMG_29BC6AFF4E04-1
Zanimivosti

Ko si invalid, se pri ljudeh zabriše realen pogled na tvoje delo

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka