Zgodbe

Piramida dobrega počutja ob Kokri

Katja Božič
1. 6. 2021, 22.00
Deli članek:

Ko sva se s fotografom pripeljala pred skoraj dvestoletno domačijo Pr Šuštarju v Hotemažah na Gorenjskem, nama je nosnice pobožal vonj sveže pečenega kruha iz krušne peči, ki ga že več kot desetletje peče gospodar Milan Krišelj. »Ducat hlebcev in žemljice za ožjo in širšo družino, pa za prijatelje,« je dejal. Ob okusni domači enolončnici sva ga poskusila tudi midva. Milan, upokojeni geograf in zgodovinar, eden prvih, ki se je v Sloveniji začel ukvarjati s kmečkim turizmom, pa naju je medtem s slikovito pripovedjo in žarom v očeh popeljal skozi preteklost.

Andrej Križ / Revija Zarja Jana
Milan Krišelj v krušni peči peče kruh zase in za svojo širšo družino.

»Glede na ime je bil prvi lastnik po vsej verjetnosti šuštar – čevljar.« Milan Krišelj je dobil domačijo v svoje roke po smrti tete Barbe. Hiša je bila v zelo slabem stanju. »Iz hleva smo naredili sanitarije in savno, iz kamre pa kopalnico za potrebe turizma. Kar nekaj let smo se aktivno ukvarjali s turizmom, k nam so prihajali z vsega sveta.« To je bila ena prvih turističnih kmetij v Sloveniji. 

Učna pot ob reki Kokri. Milan Krišelj je svojo poklicno pot začel kot vodja turistične poslovalnice, ki je organizirala izlete po Sloveniji in zamejstvu. Naslednji korak je napravil kot profesor geografije in zgodovine na srednji šoli, potem pa ga je spet pritegnil turizem, saj je prevzel vodenje razvoja kmečkega turizma v Škofji Loki, ki je v tem času doživljal pravi razmah. Po uspešnem zagovoru magistrske naloge je postal eden najvidnejših strokovnjakov za turizem na podeželju, še posebej na kmetijah. Za svoje delo na področju turistične dejavnosti je leta 2002 dobil zlato plaketo, najvišje priznanje, ki ga podeljuje Turistična zveza Slovenije. Svoje poklicno življenje je znal lepo vkomponirati v zasebno. Domačija Pr Šuštarju pa se je pred časom iz turizma preusmerila na različne dogodke. »Imeli smo razne delavnice – peko kruha, barvanje ovčje volne z rastlinskimi barvami, literarne večere. Prirejali smo srečanja za zaključene skupine. Sčasoma sem začel hišo povezovati tudi z učno potjo, ki sem jo naredil ob reki Kokri.«

Piramida iz prodnikov. »Ob zaključku bivanja na kmetiji sem goste vedno vprašal, kaj jim je bilo v Sloveniji najbolj všeč. Najpogostejši odgovori so bili Bled, Postojna, Lipica ... Nekoč pa me je presenetil odgovor gospe Lidije Williams iz Londona, dejala je, da so jo najbolj navdušili prodniki ob reki Kokri. Odgovoru sem se začudil, saj se mi ti kamni niso zdeli nič posebnega, potem pa sem jih začel natančneje opazovati. Ugotovil sem, da je v resnici vsak drugačen. Tako sem se domislil, da bi to geološko pestrost predstavil v obliki geološke piramide. Idejo sem predstavil takratnemu županu Šenčurja Miru Kozelju in bil je navdušen. K sodelovanju sta pristopila še kranjski Zavod za varstvo narave in Kulturno umetniško društvo Valentin Kokalj Visoko. Zaradi res velike pestrosti prodnikov smo k sodelovanju povabili še strokovnjake z Geološkega zavoda Ljubljana. Mikrolokacijo piramide je določil radiestezist Franc Šturm iz Tolmina, ki je tam odkril zelo ugodno zemeljsko sevanje. Ko je bila piramida zgrajena, ga je še okrepila – s prvotnih 30 metrov v krogu na 500. Tisti ljudje, ki so dovzetni za te energije, so navdušeni in pravijo, da je primerljiva z drugimi slovenskimi kraji blagodejnih energij, kot so Bukovniško jezero, Tunjice, Strunjan in podobno. Tudi sam se tu zelo dobro počutim.« Da se pri piramidi nekaj dogaja, sva začutila tudi midva s fotografom, ko naju je Milan po koncu pogovora odpeljal k njej. Njeno moč sva začutila v hipu, vsak v drugem predelu telesa. Zelo pomirjujoče pa je bilo tudi posedanje na bližnji klopci. »Ob reki smo postavili še nekaj informacijskih tabel. Prva in zaključna predstavljata celotno porečje reke, na drugih dveh pa sta predstavljeni zgodbi o Kokri in sedmih mlinih na njej.«

Sedem mlinov ob reki Kokri. Čeprav se je zgodba teh mlinov leta 1967 dokončno zaključila, eden od njih, Kapov mlin, zadnji dve leti spet deluje na Milanovi domačiji. »Mlini so najprej stali ob glavni struji Kokre, ker pa je reka hudourniška in tudi poplavlja, lahko naredi veliko škode.« Zato so vodo za mline speljali stran od glavnega toka, naredili jez v Tupelčah in tam zgradili mlinske stavbe. Ko je leta 1967 povodenj spet poškodovala jez v Tupelčah, ga mlinarji niso več obnovili. Mlini so začeli propadati, tudi zaradi konkurence industrijskih mlinov. Milanu pa je uspelo enega od njih, četrtega po vrsti, spet obuditi v življenje. »Imel sem kar nekaj tehničnih problemov, pri njih mi je pomagal Slavko Dolhar, mlinar iz Predoselj. In mlin zdaj brezhibno deluje.«

Po kruhu diši. Milanova ljubezen do kruha izvira iz otroštva. »Rojen sem med vojno, leta 1942, ko je vladalo pomanjkanje. Kruh smo zelo spoštovali. Ko ga je mama pekla, sem bil vedno zraven. Poleg kruha je pekla posmodivke, lepinji podobne hlebčke, pomazane s smetano iz kuhanega mleka.« Božanski okus posmodivk je vse življenje nosil v sebi, zato je želel to tradicijo z obnovo domačije obuditi. Kruh ga je naučil peči Jablančev Miha iz Potoč, njegova druga učiteljica pa je bila Slavka Dolinšek, nekdanja kuharica v Osnovni šoli Matije Valjavca v Preddvoru. »Na tečajih v naši hiši je kar nekaj gospodinj naučila peči kruh, med drugim znano gostinko Veroniko Aljančič iz gostilne Pri Bizjak.«

Več v reviji Zarja Jana, 1.6.2021

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov