Zgodbe

Pri nas za tak denar ne bomo več delali!

Marija Šelek
13. 11. 2018, 06.00
Deli članek:

Po skoraj dvajsetih letih tišine so koroški delavci v kovinski in elektroindustriji spet povzdignili glas in na oktobrskem shodu na Ravnah na Koroškem jasno povedali, da si zaslužijo pravičnejše plače, vsem razumljiv plačni sistem, da za delo med prazniki in ob koncu tedna 60 evrov nadomestila ni dovolj, da do konca leta minimalnih plač na Koroškem ne sme več biti in naj se moči resno usmerijo v zagotavljanje stimulativnih delovnih mest za mlade. Bodo Korošcem v boju za pravičnejše plače in bolj prijazno prihodnost sledili še drugi?

Šimen Zupančič
Ljudje hočejo spremembe - tudi delavci v SIJ Metal Ravne.

Ali koroški shod napoveduje prihodnje dogajanje v državi, ni mogoče z gotovostjo napovedati. »Manjka nekega poguma ali pa ljudem še ni tako zelo hudo. Če Maribor ne bi bil tako blizu Avstrije, bi tam že vrelo. Saj smo bili tudi na Koroškem pasivni vsa ta leta; ko smo želeli organizirati kakšen shod, so ljudje cincali, češ pa saj nam je fajn. Je pa res, da se nam je na Koroškem vedno uspelo z delodajalci v naši panogi nekako dogovoriti za nekaj več, in to so nam številni v drugih regijah zavidali,« pravi Vili Novak, podpredsednik SKEI Slovenije in predsednik regijske organizacije Skei za Koroško.

Zakaj se torej »bunijo«, jih nekateri sprašujejo. »Zato, ker hočemo še več – ne gre samo za plače, ampak tudi za pokojnine. Ko ob upokojitvi dobiš predse izračun pokojnine za 500 evrov, se lahko samo zgroziš! S takim zneskom se pa res ne da več živeti! Tudi zato smo rekli, da imamo dovolj, in dali delodajalcem vedeti, da je vrag odnesel šalo.«

Podjetjem v panogi gre dobro, večina koroških podjetij zelo dobro posluje, nekatera so celo v vrhu evropskega gospodarstva in glede na njihove dobičke bi se lahko tudi delavcem boljše godilo. Tudi Lidija Jerkič, glavna sindikalistka v državi, je na shodu poudarila, da ne smejo več čakati. »Socializma je bilo konec leta 1990, tovarne od takrat niso več naše in čakanje na boljšo prihodnost je samo čakanje na slabe pokojnine.«

Zdaj držimo skupaj, kot je treba! Na shodu se je jasno pokazalo, da ljudje hočejo spremembe, in Novak očitke o populizmu zavrne: »Sindikat kovinske in elektroindustrije pa res ne potrebuje populizma! Če ne bi toliko ljudi hodilo s težavami k meni, bi tudi delavcem iz Sija Metala Ravne dejal, da bomo še malo počakali, se umirili ... Ampak nikoli do zdaj se ni zgodilo, da bi kdo iz Sija prišel k meni in me pozval, naj nekaj ukrenemo – skupaj. Zdaj pa so in zdaj stojimo skupaj, kot je treba! V podjetju jih namreč močno zategujejo, povečujejo obseg nadurnega dela, vedno več je stresa in pritiskov – seveda, če primanjkuje delavcev, so na udaru tisti, ki so jim na voljo. Plače so pa nizke. Ne moreš od človeka zahtevati štiriizmenskega dela (vse konce tedna in praznike se dela) in še nadur za 860 evrov neto! Temu smo rekli ne – dovolj je!«

Poleg tega jih na Koroškem zelo skrbijo še mladi, ki odhajajo na delo čez mejo, zato se v sindikatu intenzivno ukvarjajo tudi z vprašanji pomanjkanja delovne sile, uvedbo pripravništva in stimulativnih delovnih mest za mlade – to pa bi moralo biti predvsem v interesu delodajalcem. V vsakem podjetju (iz te panoge) na Koroškem lahko varilec, strugar, mehanik ali električar takoj dobi zaposlitev.

»Zakaj bi mlad človek delal v ravenski železarni za 800 evrov, če lahko gre čez mejo in dobi 1300 ali 1400 neto? Tako mirno pač ne bi smeli gledati, da nam mladi odhajajo iz države,« je odločen Vili Novak.

Več v Zarji, št. 46, 13. 11. 2018

Šimen Zupančič
Vili Novak

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno