Že sredi januarja letos naj bi bile v uporabi elektronske, e-napotnice, ki naj bi nadomestile dosedanje papirnate. Uvedba se je zamaknila v sedanji čas, saj je to precej obsežen in vsaj za nekatere vse prej kot preprost sistem.
Že na začetku uvajanja elektronskega naročanja se je zapletlo, ko je sistem začel delovati upočasnjeno in nekaj časa napotnic sploh ni bilo mogoče pošiljati. A začetne težave so bile kratkotrajne, nastavitve so spremenili in od takrat vse deluje nemoteno, so nam zagotovili na nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Za začetek se naši prebivalci z e-napotnicami naročajo na preglede pri specialistih, na operacije pa še ne. E-napotnice naj bi omogočale hitro naročanje, pregled nad ponudniki zdravstvenih storitev in s tem možno izbiro ter hkrati preprečevale preskakovanje čakalnih vrst. Postopek naj bi potekal tako, da bi zdravnik svojega pacienta, ki ga želi poslati na specialistični pregled, lahko nanj že sam naročil. S pacientom bi pregledala seznam specialistov, videla bi, kdaj bi pri kom prišel na vrsto, bolnik pa bi se sam odločil, h komu bo odšel. Isto lahko za pacienta stori tudi medicinska sestra. Tisti, ki so dela z računalniki bolj vešči, se v sistemu e-zdravje (spletni portal zVem) lahko na pregled sami naročijo.
Bo zvezam in poznanstvom res odklenkalo? Na inštitutu pravijo, da je načeloma sprejem novosti pozitiven tako pri bolnikih kot pri zdravnikih in medicinskih sestrah. Spomnimo se, kako je bilo, ko so knjižice zdravstvenega zavarovanja zamenjale kartice: sprva zadržani so se ljudje hitro znašli. Elektronsko naročanje je sicer malce težavnejše, še posebno ko gre za starejše ljudi, ki so nezaupljivi že do bankomatov. A prav za te paciente naj bi naročanje opravili kar zdravniki oziroma medicinske sestre. Bolnik bi dobil zgolj obvestilo, pri kom in kdaj je naročen.
Preprečeno preskakovanje vrst naj bi bila glavna korist sistema. Zvezam in poznanstvom naj bi torej odklenkalo, a kako bo v resnici, bo pokazal šele čas. Mimogrede, napotnice, ki imajo oznako »nujno«, bodo še naprej ostale v papirnati obliki.
Kaj pa varnost? Nekaj dvomov o nemotenem delovanju sistema elektronskega naročanja sicer vzbuja sistem elektronskih receptov. Kakor pravijo farmacevti (elektronske recepte imamo že od novembra lani), se lahko zgodijo nevarni zapleti, saj je mogoče zamenjati bolnika in tudi zdravila, ki naj bi jih dobil. Poleg tega lahko zdravnik zdravila predpiše tudi na daljavo (pacient ga pokliče po telefonu in prosi za recept). Varnost (ne le pacienta, ampak tudi zdravnika, saj je za predpisovanje zdravil osebno odgovoren) je v tem primeru res vprašljiva. Zdravnik lahko, na primer, bolnika pomotoma zamenja za nekoga drugega in mu predpiše napačna zdravila.
Več v reviji Zarja št., 18. 03. 05. 2017