Olimpijski športni center v Planici bo nekaj mesecev vesoljska baza. Najmanj za dvanajst fantov, udeležencev raziskave, s katero proučujejo, kaj bi se dogajalo z astronavtom ali morda kolonistom na Luni ali Marsu. Razmere, ki bi jim bili ti izpostavljeni – manjšo težnost in manjšo oskrbo tkiv s kisikom – so pričarali v planiških višinskih sobah, rezultati raziskave pa ne bodo pomembni le za vesoljski program. Še kako bodo olajšali življenje marsikateremu bolniku. Predvsem tistim, ki so zaradi bolezni ali poškodbe prikovani na posteljo.
Prof. dr. Igorju B. Mekjaviču je kot svetovalcu Evropske vesoljske agencije uspelo v Slovenijo pripeljati pomembno raziskavo in strokovnjake iz osmih slovenskih in več tujih znanstvenih laboratorijev. V planiškem središču raziskujejo učinek hipoksije (premajhne oskrbe tkiv s kisikom) in neaktivnosti na srčno-žilne, mišično-skeletne in termoregulacijske sisteme, vključili pa so tudi raziskave o učinku vesoljskih pohodov na venske plinske emobilije oziroma na dekompresijsko bolezen. Izsledki teh raziskav bodo na bolje spreminjali tudi življenja na Zemlji.
Olajšanje za nepokretne
»Ko damo zdravega človeka za dlje časa ležati na 4000 metrov nadmorske višine, s tem dobimo zelo dobro sliko bolnika s srčno-žilnimi težavami, kronično obstruktivno boleznijo pljuč ali bolestno debelostjo,« razlaga Mekjavič. Z različnimi meritvami in preiskavami pa pridobijo dragocene podatke, kako odpravljati ali vsaj lajšati težave, ki jih imajo taki bolniki. »Raziskave spanja v hipoksiji nam bodo pomagale razumeti spalne težave pretežkih ljudi, učimo se nove stvari o višinski bolezni, ki je slabo raziskana, preverjamo vpliv prehrane na posledice dolgotrajnega ležanja in podobno.« Tu z njimi sodelujejo tudi podjetja, kot so Emona, Mars in Nestle. Ker so preiskovanci zdravi, lahko namreč raziskujejo, kako hitro se kosti in mišice, ki med ležanjem izgubljajo maso, spet povrnejo v prvotno stanje. Preverjajo, kakšna prehrana in kakšna rehabilitacija pripomoreta, da se organizem kar najhitreje popravi, in kako bi se dalo posledice najbolj omiliti že med ležanjem. V sodelovanju z Iskramedicalom preizkušajo posebno vibracijsko platformo, ki bi lahko pripomogla k temu. Kako pomembne so take rešitve za negibne, verjetno ni treba posebej omenjati. Za bolnike s poslabšano prekrvavitvijo okončin bo zelo zanimivo odkritje, da se med spanjem ne ohlajamo zato, ker bi se upočasnila presnova, ampak ker telo takrat oddaja več toplote. Mrzle noge pa pogosto pomenijo motnje spanja. Lahko se bo pokazalo, da je odgovor preprosto spanje v nogavicah. Med raziskavo bodo preizkušali tudi materiale, ki bi jih nosili kolonisti na Luni, saj bodo živeli v okolju z večjo koncentracijo kisika, zato bodo izpostavljeni večji nevarnosti požara. Take obleke so seveda zanimive tudi za gasilce. Še ena velika izboljšava, ki jo bodo razvijali v Planici, je poseben tablični računalnik, ki bo nadomestil tisti preživeti diagnostični karton pri vznožju postelje. Pacientu bo omogočal dostop do interneta, filmov in glasbe, obenem pa bo vseboval njegov zdravstveni arhiv, meritve, predpisana zdravila itn. Tako ga bo lahko pregledal tudi zdravnik z drugega konca sveta, če bo to treba. Ali pa se bodo zdravniki posvetovali med seboj po video konferenci. V Planici tako sodelujejo strokovnjaki z vseh mogočih področij, kar prinaša vedno nove ideje in tudi veliko zanimanje gospodarstva. »Celo hujšati bomo pomagali ljudem,« se smeje prof. Mekjavič. »Alpinisti na določeni višini namreč izgubljajo kilograme in na nas se je obrnilo podjetje, ki bi rado vedelo, ali se da v hipoksiji zdravo hujšati. Če se bo izkazalo, da ja, potem čez čas v salonih pričakujte hipoksično komoro.«
Več v tiskani izdaji revije Jana, št. 25