Se spomnite policista Toma Cruisa v Posebnem poročilu? Kaj in kdaj se bo zgodilo, mu pove računalniški model, on pa s svojo enoto nepridiprave aretira, še preden zločin sploh zagrešijo. Nekaj let po filmu takšne enote v resnici obstajajo. Kmalu tudi v Ljubljani. Z majhno razliko, seveda. Človeka, ki ni (še) nič zagrešil, pač ne gre vkleniti in spraviti za zapahe. Lahko pa ga z dovolj policisti na vidiku spodbodeš, da o svojem namenu še enkrat premisli.
To je smisel preventivnih policistov, ki jih v ZDA že s pridom uporabljajo. V osrčju preprečevalnega pristopa sta algoritem in veliko statističnih podatkov. Ideja je preprosta in sposojena od seizmologov, ki podobno napovedujejo možnost popotresnih sunkov. Georgea Mohlerja, matematika z Univerze Svete Klare v Kaliforniji, je zanimalo, ali do takšnih »sunkov« prihaja tudi pri kaznivih dejanjih. Zapletena matematična formula je nastala s proučevanjem dolgoletnih kriminalnih statistik in pokazala, da zločini niso čisto naključni. Dogajajo se v vzorcih, ki jih lahko napovemo. Vlomi, kraje avtomobilov, ropi in podobno se večkrat dogajajo ob določenih dnevih kot drugih. Še zlasti verjetno se ponovijo v prihodnjih dneh v soseski, kjer se je zgodil vlom ali kraja avtomobila. Z modelom je Mohlerju uspelo napovedati, kje in kdaj.
Računalniški detektiv. Za uporabnika je vse videti zelo preprosto. Na zemljevidu mesta se pojavijo kvadrati, ki pokrivajo 150 kvadratnih metrov in opozorilo: tukaj bo nekdo poskušal ukrasti avto, tam bo v petek vlomljeno v hišo in podobno. Po teh napovedih se nato razporejajo policisti. Patruljirajo po »vročih točkah« in se trudijo biti čim bolj opazni. Njihov namen ni, da bi storilce prijeli, ampak predvsem, da bi jih odvrnili od dejanja, še preden ga zagrešijo. Čeprav je projekt v povojih, je že pokazal odlične rezultate.
Več in pogovor z vodjo projekta v Jani št.6, 7. 2. 2012